دولت در پی احیای پیمان ‌سپاری ارزی نیست

به گزارش روز جمعه ایرنا و به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران( شاتا) ،’مهدی غضنفری’ افزود: به تازگی شایعاتی میان صادرکنندگان مطرح شده بود که مصوبات دولت برای ساماندهی بازار ارز بازگشت به وضعیتی است که به آن پیمان‌سپاری ارزی می‌گویند، در حالی که دولت در تصمیمات خود در پی پیمان‌سپاری ارزی نیست.

وی ادامه داد: صادرکنندگان با محدودیت پیمان‌سپاری ارزی مواجه نیستند و می‌توانند از محل ارزی که از صادرات بدست آورده‌اند یا خودشان واردات را انجام دهند یا آن را به واردکنندگان دیگر واگذار کنند.

غضنفری ابراز امیدواری کرد: بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد سامانه‌ای طراحی کنند که از طریق بورس یا صرافی‌ها صادرکنندگانی که ارز دارند و واردکنندگانی که متقاضی دریافت ارز هستند، راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و جریان واردات کالاهای اساسی و سایر کالاها به کشور روان‌تر انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از پنج میلیارد دلار طرح صنعتی و معدنی توسط بانک صنعت و معدن به صندوق توسعه ملی معرفی شده است.

وی با تاکید براینکه صندوق توسعه ملی در پرداخت تسهیلات مصوب محدودیتی قائل نیست، اظهار داشت: پرداخت تسهیلات به تعدادی از واحدهای تولیدی آغاز شده و تشخیص اولویت‌ها برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و بانک‌های عامل نیز بازپرداخت تسهیلات را می‌پذیرند.

غضنفری گفت:براساس مصوبه اخیر دولت، بانک مرکزی تسهیلات پرداختی به متقاضیان را ریالی محاسبه وبه صورت ارزی به صندوق توسعه ملی بازپرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از طرح‌ها متقاضی دریافت این تسهیلات هستند، افزود: در صورت تعامل و همکاری هرچه بیشتر مجلس شورای اسلامی و عدم وجود مشکلات نوسانات نرخ ارز برای تسهیلات ‌گیرندگان، تحول بزرگی در استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، بازپرداخت آن و بازسازی و نوسازی صنایع ایجاد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ادامه داد: براساس مصوبه دولت، پرداخت منابع صندوق ذخیره‌ ارزی به صورت ارزی است اما تسهیلات گیرنده آن را به صورت ریالی به بانک مرکزی می‌پردازد و بانک مرکزی با نرخ ارز مرجع به صندوق توسعه ملی بازپرداخت می‌کند.

به گفته ی وزیر صنعت معدن و تجارت،محاسبات هم از نظر نرخ سود و هم از نظر بازپرداخت مانند تسهیلات ریالی است تا دریافت‌کننده تسهیلات دچار فشار و مشکلات ناشی از نوسانات نرخ ارز نشود.

غضنفری گفت:در کارگروه صادرات کشور تصویب شد که بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه تجاری ابلاغ کند با نرخ توافقی نوسانات نرخ ارز را ضمانت کنند.

وزیر صنعت معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: اگر قرار است صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی بدهد و بازپرداخت ارزی داشته باشد لازم است با مکانیسم‌ کمک‌کننده مشکل نوسانات نرخ ارز برطرف شود.

اقتصام**۲۰۲۲**۱۵۶۱

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۰۹۸۷۲۵


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ