دولت هیچ برنجی وارد کشور نکرده است

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: هیچگونه برنجی توسط شرکت بازرگانی دولتی تا کنون به کشور وارد نشده و برنجهای وارداتی خریداری شده در حال حاضر در مرحله گشایش اعتبار است.

خبرگزاری فارس ۳۱ شهریور مطلبی با عنوان «آمار ضد و نقیض وزارت صنعت از واردات و خرید تضمینی برنج» در مصاحبه با دبیر انجمن برنج منتشر کرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی به شرح زیر ارسال کرده است:

در توضیح وزارت صنعت آمده است: همانگونه که قبلاً نیز به کرات اعلام شده است، هیچگونه برنجی توسط شرکت بازرگانی دولتی تا کنون به کشور وارد نشده و برنجهای وارداتی خریداری شده توسط این شرکت در حال حاضر در مرحله گشایش اعتبار بوده و از نوع هندی نمی‌باشد.

در ادامه تصریح شده است: نرخ تضمینی محصولات کشاورزی از جمله برنج به استناد مفاد قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی مصوب شهریورماه ۱۳۶۸ توسط وزارت محترم جهاد کشاورزی به هیأت محترم دولت پیشنهاد می‌شود که اختیار هیأت دولت در خصوص تعیین قیمتها و خرید محصولات کشاورزی به کار گروهی مرکب از معاون اول محترم رئیس‌جمهور، معاون محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، وزیر محترم جهاد کشاورزی و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت تفویض شده است.

در این توضیح تاکید شده است: وزارت صنعت، معدن و تجارت صرفاً به عنوان یک عضو و مجری مصوبات کارگروه یاد شده است.

 همچنین تصریح شده است: نرخهای تضمینی خرید برنج در سال جاری نسبت به سال گذشته با افزایش ۱۶٫۱ درصدی تصویب و اعلام شده است.

در توضیح وزارت صنعت آمده است: همانگونه که از مفهوم خرید تضمینی استنباط می‌شود، چنانچه کشاورزان عزیز بتوانند محصول تولیدی خود را با نرخهای بیش از قیمت تضمینی در بازار به فروش برسانند از نظر این شرکت اهداف خرید تضمینی تحقق یافته است و این شرکت به عنوان حامی، آن بخش از محصول برنج کشاورزان را که در بازار به فروش نرسیده است، خریداری خواهد کرد.

*توضیح فارس

در مصاحبه با دبیر انجمن برنج، این سئوال مطرح بود اگر برنجی وارد کشور نشده است پس برنج وارداتی موجود در بازار از کجا آمده است و در توضیحات بالا هم این سئوال همچنان بی‌پاسخ مانده است.


بولتن نیوز | bultannews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *