دو درصد درآمد شرکت‌های وزارت نیرو به دانش‌بنیان‌ها اختصاص می‌یابد

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو اقدامات انجام شده در وزارت نیرو به منظور اجرای طرح‌ها و توسعه شرکت‌ها و اشتغال دانش‌بنیان را تشریح کرد و گفت: بدین منظور دو درصد از درآمد‌های عملیاتی و غیرعملیاتی شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت نیرو به این امر اختصاص می‌یابد.

دو درصد درآمد شرکت‌های وزارت نیرو به دانش‌بنیان‌ها اختصاص می‌یابد

به گزارش ممتاز نیوز، مریم کارگر نجفی  با اشاره به اقدامات صورت گرفته در وزارت نیرو به منظور تحقق شعار سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۱ و همزمان با اعلام شعار سال از سوی مقام معظم رهبری، جلسات مشترکی میان وزیر نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیران حوزه تحقیقات و فناوری وزارت نیرو برگزار و ستاد راهبری و هماهنگی شکل گرفت.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با اشاره به تدوین پیش‌نویس مصوبه هیئت‌وزیران بر اساس نگاه تحلیلی به رهنمود‌های مقام معظم رهبری و تأکیدات رئیس‌جمهور افزود: افزایش ۱۰۰ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان و اشتغال مستقیم ناشی از آن و همچنین تمرکز بر فرآیند‌ها و زیرساخت‌ها برای حمایت از شکل‌گیری فعالیت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق، از نتایج جلسات فشرده‌ای است که در این راستا شکل گرفت.

کارگرنجفی، استخراج محور‌های شکل‌گیری فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان با عنوان طرح‌های پیشران آب، آبفا، برق و انرژی و درج در ماده (۱۲) آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در صنعت آب و برق را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: همچنین مصوبه هیئت‌وزیران با عنوان «آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق» بر اساس پیشنهاد اولیه وزارت نیرو به عنوان دومین دستگاه اجرایی پیشرو در زمینه تحقق شعار سال، در انتهای تیرماه ابلاغ شد.

ایجاد زیر‌ساخت‌های توسعه زیست‌بوم نوآوری نیرو

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو ادامه داد: بر اساس این مصوبه زیر‌ساخت‌های توسعه زیست‌بوم نوآوری نیرو ایجاد خواهد شد که راه‌اندازی پارک علم و فناوری نیرو با هدف حمایت از تجاری‌سازی و بازارسازی شرکت‌های دانش‌بنیان رشد یافته، کارخانجات نوآوری در جوار محیط‌های صنعتی و پژوهشی، تقویت صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی و ارتقای آن به صندوق پژوهش و فناوری نیرو به عنوان نهاد مالی پشتیبان، بهره‌گیری از ظرفیت مجتمع‌های آموزشی و پژوهشی وزارت نیرو تحت عنوان «پردیس‌های علم و فناوری» به عنوان کانون‌های منطقه‌ای زیست‌بوم نوآوری نیرو در ۸ استان برخی از این زیرساخت‌ها است.

کارگرنجفی از رویکرد دانش‌بنیان در شرکت‌هایی که وزارت نیرو در آن‌ها دارای سهام است خبر داد و گفت: این امر از طریق تقویت واحد‌های تحقیق و توسعه یا راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های تخصصی امکان‌پذیر می‌شود.

وی، اختصاص دو درصد از درآمد‌های عملیاتی و غیرعملیاتی شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت نیرو را به طرح‌های پیشران، تولید بار اول، پایلوت و پوشش ریسک از دیگر مصوبات ذکر کرد و ادامه داد: به منظور حمایت و کاهش ریسک به‌کارگیری محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، سازوکار بیمه محصولات فناورانه ایجاد خواهد شد.

کارگرنجفی در ادامه به اجرای برنامه مشترک با وزارت علوم به منظور توانمندسازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برای راه‌اندازی کسب‌وکار‌های دانش‌بنیان در صنعت آب و برق اشاره کرد.

۱۳ مصداق فعالیت دانش‌بنیان و نوآورانه در صنعت آب و برق

معاون وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی درباره مصادیق تعریف‌شده برای طرح‌های پیشران و فعالیت‌های دانش‌بنیان یادآور شد: گسترش و راه‌اندازی بازار‌های محلی آب و صدور اوراق صرفه‌جویی، راه‌اندازی پایلوت‌های بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی، اوراق صرفه‌جویی سوخت ناشی از پروژه‌های بهینه‌سازی و صرفه‌جویی، بهینه‌سازی مصرف آب و برق، ارتقای بهره‌وری در تولید، انتقال و توزیع آب و برق، کاهش تلفات، افزایش امنیت و تاب‌آوری، بومی‌سازی و خودکفایی، توسعه استفاده از هوش مصنوعی، هوشمند سازی سنجش داده و داده کاوی، آب‌های ژرف، بازیافت پساب، نمک‌زدایی، انرژی‌های تجدیدپذیر و زنجیره ارزش، ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس‌های مختلف و سرانجام صادرات و تبادل انرژی با همسایگان مصادیق تعریف‌شده در این رابطه است.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو در پایان از ارائه و تصویب بیش از ۵۲ طرح پیشران در بخش‌های آب و آبفا، برق و انرژی خبر داد و گفت: برنامه زمان‌بندی، اعتبارات مورد نیاز و راهبری آن تعیین شده و در آینده اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *