دیدگاه علی مطهری درباره فیلم پرحاشیه «لاله»

درحال حاضر کارگروه خلاصه فیلمنامه را بررسی می‌کند و قرار است از صاحب‌نظران امور سینمایی نیز دعوت کنیم تا نظر آنها را هم بشنویم و نظر نهایی کار گروه رسانه و هنر را به کمیسیون ارائه کنیم، آن وقت کمیسیون تصمیم نهایی را اعلام کند.

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم، ساخت فیلم «لاله» در اولویت قرار ندارد و به اعتقاد من خود وزارت ارشاد هم برای ساخت این فیلم از سوی مقام‌های ارشد دولت تحت فشار هستند.

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر که خلاصه فیلمنامه پروژه سینمایی «لاله» به تازگی به دست اعضای این کمیسیون رسیده‌است، در گفت‌وگو با مهر گفت: آقای شمقدری رئیس سازمان سینمایی کشور و آقای نیک‌نژاد کارگردان فیلم لاله در جمع اعضای کارگروه رسانه و هنر کمیسیون فرهنگی حاضر شدند و توضیحاتی را ارائه کردند.

وی افزود: درحال حاضر کارگروه خلاصه فیلمنامه را بررسی می‌کند و قرار است از صاحب‌نظران امور سینمایی نیز دعوت کنیم تا نظر آنها را هم بشنویم و نظر نهایی کار گروه رسانه و هنر را به کمیسیون ارائه کنیم، آن وقت کمیسیون تصمیم نهایی را اعلام کند.

ساخت «لاله» با هزینه سنگین در اولویت فرهنگی نیست

وی در پاسخ به این سئوال که آیا فیلمنامه را خوانده‌اید و نظرتان درباره آن چیست، گفت: فیلمنامه تازه به دست من رسیده و هنوز فرصت نکرده‌ام آن را بخوانم، اما آنچه مسلم است و از آگاهی اجمالی از فیلمنامه به دست می‌آید این است که ساخت چنین فیلمی با این هزینه سنگین در اولویت‌های فرهنگی قرار ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تحت فشار بودن وزارت ارشاد برای ساخت این فیلم گفت: آن گونه که شنیده می‌شود ساخت این فیلم ناشی از قولی است که مقامات ارشد دولت در همایش ایرانیان خارج از کشور به آقای نیک‌نژاد داده‌اند و شاید وزارت ارشاد مجبور به تولید این پروژه سینمایی شده‌است. به نظرمن ساخت این فیلم امری دستوری است.

مطهری در پاسخ به این سئوال که اگر پس از صدور رای منفی کمیسیون فرهنگی، دولت همچنان اصرار بر ساخت این فیلم داشته باشد در این صورت این کمیسیون چه خواهد کرد گفت: کمیسیون و بلکه هر نماینده‌ای می‌تواند از ابزار سئوال و حتی استیضاح در این موارد استفاده کند.

فیلم «لاله» به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است

وی اضافه کرد: اگر محتوای این فیلم ارزشمند باشد و واقعا نشان دهنده شخصیت و جایگاه زن در جامعه ایران باشد و مصداق فیلم فاخر مانند فیلم حضرت مریم و ملک سلیمان به شمار رود، شاید ارزش داشته باشد که دولت هزینه ساخت این فیلم را به عهده بگیرد اما هنوز این امر روشن نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط اقتصادی، ساخت این فیلم را ضروری ندانست و گفت: در شرایط اقتصادی فعلی لزومی ندارد این هزینه را دولت متحمل شود، بلکه اگر اصرار به ساخت این فیلم دارند می‌توانند در بخش خصوصی این کار را انجام دهد. به علاوه، تجربه نشان داده است که هفت یا نه میلیارد تومانی که در ابتدای پروژه مطرح می‌شود معمولا به بیست میلیارد می‌رسد خصوصا که بناست از هنرپیشه‌های مطرح هالیوود در آن استفاده شود.

وی در پایان افزود: تصمیم‌گیری درباره پروژه سینمایی «لاله» وظیفه ذاتی کمیسیون فرهنگی نیست چرا که این کمیسیون وظیفه ندارد که به تک‌تک مصادیق ورود پیدا کند اما چون ساخت این پروژه سینمایی به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده‌است ناچار باید ورود پیدا می‌کردیم.

طبقه بندی: اخبار مهم   |   تعداد بازدید: ۶۷ نفر   |   تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ مرداد
برچسب: , علی مطهری, فیلم لاله


مجله اینترنتی عکس ، دانلود اهنگ ، اس ام اس ، اخبار روز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ