دیر خوابیدن عصبانیت، افسردگی و اضطراب به دنبال دارد

مهر ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : یک روانپزشک گفت: اشخاص دقت داشته باشند که زمان خوابشان از ساعت ۲۳ تا ۲۴ دیرتر نشود و گرنه باید منتظر اختلال خواب، اختلال حافظه و تغییرات خلقی همچون عصبانیت، افسردگی و اضطراب باشند.

هادی معتمدی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: میزان نیاز اشخاص به خواب متفاوت است به طور مثالً نوزادان به ۱۷ تا ۱۸ ساعت خواب شبانه‌روزی احتیاج دارند اما در مقابل اشخاص معمولی به ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیازمند می باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: اشخاص باید خواب شبانه داشته‌باشند چرا که هیچ پزشکی خواب روزانه را تأیید نمی‌کند و اشخاصی که در طول روز بسیار می‌خوابند با ترشح بسیار هورمون و مواد شیمیایی بدن به افسردگی دچار می‌شوند.

این روانپزشک گفت: بهتر است اشخاص در طول روز فقط یک چرت کوتاه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داشته باشند و صبح‌ها نیز بعد از طلوع آفتاب سعی کنند که دیگر نخوابند.

معتمدی با بیان این مطلب که با تغییراتی که در تکنولوژی و زندگی روزمره پیش آمده‌است، اشخاص دیرتر می‌خوابند گفت: اشخاص دقت داشته باشند که زمان خوابشان از ساعت ۲۳ تا ۲۴ دیرتر نشود و گرنه باید منتظر اختلال خواب، اختلال حافظه، تغییرات خلقی همچون عصبانیت، افسردگی و اضطراب باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: کودکان مدرسه‌ای نیز باید شب‌ها زودتر بخوابند و حداکثر ساعت ۲۱ به رختخواب بروند تا بتوانند حدود ۱۰ ساعت خواب شبانه داشته باشند.

وی افزود: والدین دقت داشته باشند که کودکان مدرسه‌ای قبل از خوابیدن از خوردن مایعات بسیار بپرهیزند همچنین زود شام بخورند و فیلم‌های ترسناک را نیز تماشا نکنند و صبح‌ هنگام نیز حتماً صبحانه بخورند تا مواد قندی به اندازه کافی به بدنشان برسد تا در طی روز احساس خستگی و خواب آلودگی نکنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: کودکان می‌توانند بعد از ظهر نیز نیم ساعت یا بیشتر بخوابند اما والدین دقت داشته باشند خواب بسیار روزانه می‌تواند کسالت‌بار باشد و ذهن کودک را خسته کند؛ پس بهتر است از خواب روزانه کودک کاسته شود تا خواب کودک به صورت منسجم برای شب هنگام تنظیم شود.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ