دیپلمات زندانی در بلژیک به کشور بازگشت

اسدالله اسدی دیپلمات زندانی کشورمان در بلژیک بعد از پنج سال اسارت وارد کشور شد.

دیپلمات زندانی در بلژیک به کشور بازگشت

به گزارش ممتاز نیوز، اسدالله اسدی دیپلمات زندانی کشورمان در بلژیک بعد از پنج سال اسارت وارد کشور شد.

این دیپلمات کشورمان با تحمل بیش از ۵۸ ماه حبس در بلژیک آن‌هم با اتهام واهی تلاش برای بمب‌گذاری در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس عصر امروز به ایران بازگشت.

وزرات امور خارجه و قوه قضائیه کشورمان در طول این مدت ضمن رایزنی با مقامات بلژیکی، بازداشت و زندانی شدن آقای اسدی دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش را نقض مصونیت دیپلماتیک و محاکمه وی را که به صدور حکم ۲۰ سال زندان برای این دیپلمات کشورمان انجامید، بدعتی غیرقابل قبول خواندند.

سال گذشته و باوجود کارشکنی‌های متعدد منافقین، اما مذاکرات پی در پی مقامات قضائی ایران و بلژیک، قانون معاهده انتقال محکومان بین دو کشور منعقد شد تا راه بازگشت دیپلمات کشورمان به ایران هموار شود.

کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان که برای استقبال از آقای اسدی به فرودگاه رفته بود گفت: بعد از تلاش‌های گسترده شاهد حضور آقای اسدی هستیم و بابت آزادی ایشان خوشحالیم.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران تاکید کرد: در قضیه آقای اسدی حقوق بین الملل بسیار نقض شد؛ وی دیپلمات کشورمان در سفارت ایران در اتریش بودند و طبق اصول بین الملل و کنوانسیون ۱۹۶۱ ناظر بر روابط دیپلماتیک نمی‌توان دیپلمات‌ها را بازداشت کرد به ویژه اگر در یک کشور ثالث باشند یا در حال بازگشت به محل ماموریت خود باشند و آقای اسدی هم دقیقاً همین وضعیت را داشتند.

غریب آبادی خاطرنشان کرد: این مسئله یعنی هم حکم بازداشت دولت بلژیک و هم دستگیری وی در آلمان و هم حکم لغو مصونیت دیپلماتیک ایشان توسط دولت اتریش خلاف ضوابط و اصول حقوق بین الملل است.

انتهای پیام/


ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *