ذره‌ای که «مدل استاندارد» را تکان می‌دهد!+عکس

محققان روس از کشف ذره زیر اتمی جدیدی خبر می‌دهند که در صورت اثبات وجود، می‌تواند مدل استاندارد فیزیک ذرات را دستخوش تحولی شگرف کند.

 

Standard

 

 

در اواسط دهه ۱۹۳۰ میلادی فیزیکدانان بر این باور بودند که تمام ذرات زیر اتمی شامل پروتون، الکترون و نوترون را شناخته‌اند، اما در سال ۱۹۳۶ میلادی ذره «موئون» کشف شد که بدلیل ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شگفتی فیزیکدانان شد.

 

به تازگی شواهدی از وجود بوزون جدید منتشر شده است که بخشی از مدل استاندارد (SM) ذرات بنیادی محسوب نمی‌شود و در صورت اثبات وجود، علم فیزیک بار دیگر با یک کشف شگفت‌انگیز روبرو خواهد شد.

 

این بوزون جدید که E) 38) نام دارد، در شتاب دهنده ذرات ابر رسانا نوکلترون در موسسه تحقیقات هسته‌ای دوبنا در نزدیکی مسکو کشف شده است.

 

بوزون E) 38) که در حال حاضر در مرحله بررسی های دقیق و اثبات وجود قرار دارد، حدود ۲٫۵ درصد پروتون جرم داشته و سبک‌تر از همه ذرات بنیادی کشف شده است.

 

اگر E) 38) ذره پایداری بود، می توانست یکی از کاندیداهای نخست برای شکل دادن تمام یا بخشی از ماده تاریک کائنات باشد، اما این بوزون غیرپایدار بوده و نیمه عمر بسیار کوتاهی دارد و نمی تواند به حل اسرار ماده تاریک کمکی کند.

منبع:ایسنا

تکنولوژی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ