رئیس‌جمهوری فنلاند درخواست عضویت در ناتو را تایید کرد

رئیس‌جمهوری فنلاند، امروز (یکشنبه) از یک تغییر تاریخی در سیاست کشورش خبر داد و تایید کرد که این کشور قصد دارد عضو ائتلاف نظامی ناتو شود.

رئیس‌جمهوری فنلاند درخواست عضویت در ناتو را تایید کرد

به گزارش ممتاز نیوز، روسیه که ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد، عضویت فنلاند در ناتو را یک اشتباه خوانده که به روابط دوجانبه مسکو و هلسینکی آسیب خواهد زد.

همچنین انتظار می‌رود با افزایش حمایت عمومی برای عضویت در ناتو، کشور سوئد نیز درخواست عضویت خود را به این اتحاد نظامی ارائه دهد.

سائولی نینیسته، رئیس‌جمهوری فنلاند و سانا مارین، نخست‌وزیر این کشور روز پنج‌شنبه اعلام کردند که طرفدار عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند و عملا چراغ سبز درخواست عضویت این کشور در ناتو را روشن کردند.

نینیسته در کاخ ریاست‌جمهوری فنلاند به خبرنگاران گفت: امروز، ما، یعنی رئیس‌جمهوری و کمیته سیاست خارجه دولت فنلاند تصمیم گرفته‌ایم که کشورمان برای عضویت در ناتو درخواست خواهد کرد.

نینیسته روز شنبه در تماس با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این همتای روس خود را از قصد خود برای عضویت در ناتو مطلع کرد و پوتین در پاسخ گفت که این اقدام به روابط دو کشور آسیب خواهد زد.

نینیسته درباره این تماس گفت که او و کشورش ترجیح می‌دهند به‌جای اینکه مخفیانه عمل کرده و در گوشه‌ای پنهان شوند، مستقیما آنچه باید گفته شود را به طرف مقابل بگویند و این کاری است که او در این تماس انجام داده است.

در همین حال آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان قبل از نشست غیررسمی امروز وزرای خارجه ناتو در برلین گفت: اگر فنلاند و سوئد بخواهند به ناتو بپیوندند درهای ما به روی آن‌ها باز است و می‌توانند به سرعت به ناتو بپیوندند. ناتو همواره یک ائتلاف دفاعی بوده و خواهد بود.

ناتو پیش‌بینی کرده بود که فنلاند و سوئد طی روزهای آتی درخواست پیوستن به ناتو را بدهند و به سرعت به آن‌ها عضویت داده شود. احتمالا تصویب عضویت این دو کشور در ناتو ظرف یک سال انجام شود و این پیمان طی این دوره حضور نظامی خود را در شمال اروپا تقویت کند و رزمایش‌های نظامی را در آنجا افزایش دهد.

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.