رئیس هلال احمر: نیاز به بالگرد برای امدادونجات داریم / آماده کمک درصورت حوادث احتمالی تهران هستیم

رییس جمعیت هلال احمر برنامه‌های ویژه این جمعیت در هفته هلال احمر را تشریح کرد و از ورود ناوگان امدادی جدید به کشور خبر داد.

رئیس هلال احمر: نیاز به بالگرد برای امدادونجات داریم / آماده کمک درصورت حوادث احتمالی تهران هستیم

به گزارش ممتاز نیوز، پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر در نشست خبری که مناسبت هفته هلال احمر برگزار شد، اعلام کرد: هر روز از این هفته برنامه ویژه با شعار خاص خواهیم داشت.

وی افزود: عصر امروز نمایشگاه دستاوردهای هلال احمر را در حاشیه دریاچه خلیج فارس به همراه مانور دریایی و زمینی و پویش اهدای خون داریم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: فردا همایش بزرگ ملی با حضور رئیس مجلس، سفرا و نمایندگان صلیب سرخ و جوانان هلال احمر خواهیم داشت. در حاشیه این همایش کارگاه‌های آموزشی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه این هفته برج آزادی، پل طبیعت و برج آزادی به رنگ هلال احمر در خواهد آمد، گفت: پنجشنبه در گلزار شهدا حضور خواهیم داشت.

کولیوند گفت: روز جمعه با حضور بانوان به عنوان طلایه داران امید برنامه امدادی و داوطلبانه داریم و شنبه هفته آینده خدمات توانبخشی با مشارکت داوطلبان و مردم خواهیم داشت. افتتاح ملی، محلی و منطقه‌ای مثل مرکز هوشمندسازی و تحلیل داده داریم و فعالیت‌های هلال از این محل قابل رصد است. همچنین ۵ مرکز هم در خارج کشور افتتاح خواهد شد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط هلال احمر گفت: با کمک داوطلبان برای زنان سرپرست خانوار آسیب پذیر آموزش جهت اشتغال ارائه شده و موفقیت‌های خوبی برای کارآفرینی و توانمندسازی آنها صورت گرفته است.

وی اعلام کرد: همچنین ۶۸ هزار کانون دانش آموزی داریم و ۲۰۰ هزار طلبه را آموزش امدادی داده‌ایم.

کولیوند با اشاره به جایگاه بین المللی هلال احمر ایران اعلام کرد: ایران جزو ۵ کشور برتر دنیا در میان جمعیت‌های ملی و صلیب سرخ است.

کولیوند گفت: در حوزه امداد و نجات نیز اگرچه ما در سال گذشته مأموریت‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور داشتیم، اما ظرفیت انبارهای امدادی را ارتقا دادیم و خوشبختانه این اقدام انجام شد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به تأمین ناوگان امداد و نجات در کشور نیز گفت: در سال ۱۴۰۰ از ۲۴ بالگرد ما تعداد ۱۰ فروند فعال بود، امروز اما ۲۳ بالگرد ما فعال است گرچه بازهم به بالگرد نیاز داریم.

وی بیان داشت: ۳۰۰ دستگاه آمبولانس و ۶۰۰ دستگاه خودروی نجات را از گمرک ترخیص کردیم که این خودروها به امید خدا وارد ناوگان خواهند شد. همچنین ۱۵۰۰ دستگاه دیگر را هم سفارش خواهیم داد که از آبان تا دی ماه آنها را تحویل خواهیم گرفت.

کولیوند در پاسخ به پرسشی درباره آمادگی هلال احمر در صورت بروز حوادث احتمالی در تهران گفت: مسؤول مدیریت بحران در پایتخت، شهرداری تهران است و هلال احمر در این عرصه دستگاه همکار و متولی امداد و نجات است. با این وجود هلال احمر تمهیداتی اندیشیده است تا میزان خسارت‌های احتمالی در حوادث به حداقل برسد.

وی گفت: با این وجود باید امیدوار بود که در تهران حادثه‌ای رخ ندهد زیرا آمادگی کامل برای رسیدگی به یک حادثه بزرگ وجود ندارد. با این وجود هلال احمر انبارهای اضطراری را آماده و تجهیزات کامل در این انبارها وجود دارد. امروز تلاش می‌شود تا با آموزش، سطح آگاهی را نسبت به حوادث احتمالی ارتقا دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با امدادرسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان گفت: در سیل سیستان و بلوچستان به ۴۸۰ روستا امدادرسانی شد. برخی از روستاها در محاصره آب بودند اما از طریق بالگرد و قایق به سیل زدگان امدادرسانی شد و به هر شکل ممکن امدادرسانی صورت گرفت.

وی گفت: هر نقطه‌ای نیز که به علت دورافتاده بودن از امدادرسانی محروم شده بودند، پس از ارزیابی تمامی اقلام به دست آن‌ها رسید. تمام تلاش انجام شد تا به همه مردم سیل زده کمک رسانی شود. بیشترین پرواز برای امدادرسانی به سیل زدگان سیستان صورت گرفت و بیماران حاد به مراکز درمانی منتقل شدند تا گره‌ای از مشکلات مردم سیل زده سیستان و بلوچستان باز شود. باید توجه داشت که در برخی نقاط چندین بار به مردم سیل زده سیستان و بلوچستان کمک رسانی شد.

کولیوند توضیح داد: این در حالی است که کشورهای اطراف همزمان به صورت سخت درگیر سیل بودند و در عادی سازی وضعیت برای کمک رسانی به مردم ناتوان بودند.

این مقام مسؤول در هلال احمر تاکید کرد: شهروندان باید به هشدارهای ایمنی در خصوص حوادث و سوانح توجه کنند. توجه به هشدارها کمک می‌کند تا میزان خسارات کاهش یابد.

کولیوند با اشاره به عملیات هلال احمر در حج گفت: درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر در حج فعال هستند. انتخاب نیروهای درمانی نهایی شده و توصیه‌ها به پزشکان انجام شده تا حجاج در سلامت کامل مراسم خود را انجام دهند. به گفته وزارت بهداشت عربستان، خدمات هلال احمر در مراسم حج جز بهترین ارائه خدمات بوده و کشورهای دیگر در حال الگوبرداری از شیوه پوشش پزشکی هلال احمر هستند. علاوه بر این در مراسم اربعین نیز از روز اول پیاده روی اربعین اقدام به خدمت رسانی می‌کنیم و با استقرار پزشکان در مسیر پیاده روی، خدمات رسانی به زائران را به صورت سراسری انجام می‌دهیم.

وی افزود: مسئولین عراقی نیز به صورت کامل با هلال احمر همکاری می‌کنند و در یک هم افزایی مطلوب بهترین خدمات به زائران در حوزه امداد و درمان ارائه می‌شود. هلال احمر پوشش امدادی و درمانی پیاده روی اربعین را از داخل کشور آغاز می‌کند و تمامی مسیرهای منتهی به مرز را پوشش خواهد داد. در مرزها و در داخل کشور عراق نیز با همکاری طرف عراقی، در موکب ها، مراکز درمانی و بیمارستان هلال احمر به صورت ویژه مستقر خواهیم بود تا بهترین خدمات به زائران ارائه شود.

رئیس هلال احمر با قدردانی از حمایت مجلس و دولت از هلال احمر، خاطرنشان کرد: بودجه اختصاص یافته به هلال احمر برای فعالیت‌هایی که جمعیت انجام می‌دهد کافی نیست و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. حوزه فعالیت‌های هلال احمر گسترده است و باید بودجه متناسب با آن اختصاص یابد.

وی افزود: هلال احمر ایران امروز در جهان جایگاه بالایی دارد که این سبب شد تا کرسی‌های متعددی در عرصه جهانی به هلال احمر ایران برسد. این جایگاه سبب شد تا کنگره‌های برگزار شده در حوزه سلامت در اربعین و حقوق بشردوستانه فلسطین با اقبال جهانی برگزار و نمایندگان ده‌ها کشور در این کنگره‌ها شرکت کردند.

کولیوند یادآور شد: تأثیرگذاری هلال احمر ایران سبب شده تا امروز یک اجماع جهانی علیه اقدامات رژیم صهیونیستی شکل گیرد و مسؤولین صلیب سرخ جهانی از این رژیم تحت عنوان اشغالگر یاد کنند. هلال احمر در سایر عرصه‌ها نیز عملکرد بین المللی خوبی داشته و با ۲۴ کشور توافق نامه همکاری به امضا رسانده است.

انتهای پیام/


ایران

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.