رابطه استرس و اضطراب با تنبلی معده

به گفته یک فوق تخصص گوارش، استرس زیاد باعث تنبلی معده می‌شود.

به گزارش بی باک به نقل از ایسنا، دکتر سیامک خالقی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با بیان اینکه تنبلی معده اختلال در حرکت و تخلیه معده است، افزود: تنبلی معده به علت عدم هماهنگی عضلات معده به وجود آمده و با نفخ شکم، سنگینی، پیری زودرس و تهوع همراه است و معمولا این بیماری علامت سندرم سوء هاضمه است.

وی ادامه داد: عوامل عصبی و روحی، نوع تغذیه و ساختار فیزیولوژیک در ابتلا به تنبلی معده بر اساس سن بیمار متفاوت عمل می‌کند و اگر افراد زیر سن ۴۵ سالگی با این مشکل روبرو شوند باید حتما آزمایش‌های مختلفی بدهند تا از لحاظ عفونی بررسی شوند.

خالقی بر ضرورت انجام اندوسکوپی هنگام کاهش وزن، تهوع و کم‌خونی تاکید کرد و افزود: همچنین اگر افراد سابقه خانوادگی سرطان داشته باشند، حتما باید آندوسکوپی شوند تا از بروز بدخیمی در بدن خود آگاه شوند.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین راه برای درمان تنبلی معده استفاده از رژیم غذایی صحیح است، افزود: کسانی که به این بیماری مبتلا هستند باید حجم مواد غذایی خود را کم کرده و از غذاهای پرچرب و گوشتی که هضم سنگین‌تری دارند، کم‌تر استفاده کنند. همچنین مصرف میوه و حبوبات را در وعده‌های غذایی خود کاهش دهند.

وی ادامه داد: در درمان دارویی این بیماری معمولا از داروهایی استفاده می‌شود که باعث تولید آنزیم‌های گوارشی شوند.

به گفته وی، معمولا افرادی دچار تنبلی معده می‌شوند که انواع مختلف غذا را در یک وعده مصرف کرده و مواد گوشتی و مایعات را با هم در یک وعده مصرف می‌کنند. همچنین این بیماری در کسانی که از فست‌فودها و غذاهای حاوی ادویه فراوان استفاده می‌کنند، بسیار شایع است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: تنبلی معده ممکن است بر اثر بیماری‌هایی همچون زخم معده، زخم اثنی‌عشر، عفونت معده یا بیماری‌های عصبی به وجود بیایند که با درمان این بیماری‌ها تنبلی معده نیز درمان می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر تنبلی معده با نفخ طولانی تول کردن (گیر کردن غذا در گلو) همراه باشد، ممکن است به علت مشکلات روده‌ای و صفراوی باشند که باید با آزمایش‌های مختلف شناسایی شوند.

وی در پایان اظهار کرد: اگر پس از درمان با رژیم غذایی صحیح، فرد رژیم غذایی قبلی خود را ادامه دهد، بیماری‌اش بازگشته و دوباره با مشکلات تنبلی معده مواجه می‌شود.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *