راه‌اندازی بورس مسکوکات

خبرگزاری فارس: راه‌اندازی بورس مسکوکات/ نظارت بیشتر بانک مرکزی بر بانک‌های خصوصیبینا- یک استاد دانشگاه برای جلوگیری از حضور بانک‌های خصوصی و مؤسسات مالی و بیمه‌ای در بازار سکه پیشنهاد داد که بورس مبادلات مسکوکات ایجاد و راه‌اندازی شود.

به گزارش بیناف ابوالقاسم حکیمی پور با انتقاد از ورود برخی بانک‌های خصوصی و موسسات مالی به بازار سکه و طلا به فارس اظهار داشت: ورود این نوع بانکها و موسسات و خرید قریب به ۵ میلیون سکه از این بازار، سبب خروج این سکه ها از جریان اقتصادی و دپوی آنها در بخش خصوصی کشور شد که خود به بروز آثار تورمی و نیز ایجاد التهاب در بازار سکه و ارز انجامید.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید در زمینه کنترل مبادلات پولی به ویژه بانکهای خصوصی، نظارت کافی داشته باشد گفت: افزایش قیمت سکه در جریان دپوی سکه و ذخیره سازی مقادیر قابل توجهی سکه برای تعادل در پرتفوی برخی بانکها و موسسات مالی در حالی صورت گرفت که قیمت سکه در بورس جهانی از روندی نزولی برخوردار بود.

 

* ترجیح منافع برخی بانکها و موسسات مالی به منافع عمومی

وی با بیان اینکه در شرایط التهاب، بانکها  و موسسات مالی باید منافع عمومی جامعه را بر منافع خود ارجحیت دهند گفت: در این میان بانک مرکزی برای جلوگیری از ورود لطمه به منافع عمومی، باید بر بحث مدیریت بازار سکه و ارز  و نیز دخالت بانکها و موسسات مالی در این بازار نظارت بیشتری می کرد.

 

* بورس مبادلات مسکوکات ایجاد شود

حکیمی پور با بیان اینکه در خارج از ایران سکه به صرافیها داده نمی شود و از طریق بانک مرکزی در بورس مبادلات مسکوکات عرضه می شود گفت: باید برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از بازار سکه و طلا، طی لایحه ای از سوی دولت در مجلس، رأی به ایجاد بورس مبادلات مسکوکات داده شود.

وی افزود: کلیه عرضه های سکه در این بورس صورت گرفته و قیمت مبتنی بر عرضه و تقاضا صورت می گیرند.

این اقتصاددان گفت: با ایجاد این بورس، خریدهای عمومی نیز از طریق آن صورت می گیرند. البته باید سقفی تا  حداکثر ۱۰ سکه برای خریدها از این بورس تعین شود و خریدهای انبوه سبب بروز مشکل در بورس مذکور نشوند.

این استاد دانشگاه  طرح پیش فروش سکه را ناموفق ارزیابی کرد و افزود: بسیاری از دارایی ها دولت و یا بانک مرکزی به صورتهای خرد در انبار یا صندوق خانه ها به عنوان یک کالای ثابت و بادوام نگهداری شده است و جنبه مبادله ای پیدا نکرده است.

 

* التهاب آفرینان بازار سکه از مردم عذرخواهی کنند

این کارشناسی اقتصادی تأکید کرد: در کنار ایجاد این بورس، بانکهایی که با خریدهای خود از بازار سکه، التهاب را به این بازار هدیه کردند باید از مردم عذرخواهی کنند.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی نیز باید اطلاعات دقیقی از میزان خرید و فروش سکه و طلا و میزان دخالت بانکها و موسسات مالی ارائه کند و ضمن معرفی متخلفان، این بانکها را ملزم به پوزش از مردم کند.

حکیمی پور تأکید کرد: همانند کشورهای توسعه یافته که پوزش خواهی از مردم در برابر اشتباهات اقتصادی به صورت یک فرهنگ مدیریتی درآمده، بسیار محترمانه خواهد بود که فرهنگ پوزش خواهی از طرف مسئولان بخشهای دولتی و خصوصی کشور، جزو فرهنگ مدیریتی کشور در آید.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *