راه‌اندازی صندوق ارزی متوقف شد

بینا- مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از متوقف شدن راه اندازی صندوق ارزی توسط مدیران صندوق‌های متقاضی خبر داد.
به گزارش بینا، ایوب باقرتبار مدیر اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، از متوقف شدن صندوق ارزی خبر داد و به ایسنا گفت: دو تقاضا از سوی شرکت تامین سرمایه نوین برای راه اندازی صندوق ذخیره ارزی وجود داشت که متاسفانه با توجه به وضعیت فعلی ارز توسط مدیران صندوق متوقف شد.
وی با اشاره به تصویب اساس‌نامه و امیدنامه صندوق ارزی توسط سازمان بورس، افزود: سازمان بورس موافقت اصولی دو صندوق را صادر کرده بود که متاسفانه بعد از انجام اقدامات لازم به دلیل شرایط موجود ارز و نوسانات آن، راه اندازی آن از سوی مدیران صندوق متوقف شد.
وی توضیح داد: به دلیل این که صندوق های ارزی روزانه باید ارز دریافت و پرداخت کنند و آن را به ریال تسویه کنند و به این ترتیب روزانه نرخ تسعیر ارز را شناسایی کنند، مدیران صندوق ترجیح دادند راه اندازی آن را متوقف کنند.
این مسوول سازمان بورس خاطرنشان کرد: از سوی دیگر به دلیل این که صندوق‌های ارزی ارز صادر می‌کنند، ارز مرجع می توانست مورد محاسبه این صندوق قرار بگیرد ولی از لحاظ ثبت حسابرسی و دفاتر قانونی نیازمند ثبت به ریال بود لذا باید نرخ سود و زیان تسعیر ارز شناسایی می شد که به همین دلیل راه اندازی آن متوقف شد.
وی خاطرنشان کرد: با این حال سازمان بورس در صورت وجود متقاضی مجوز لازم را برای راه‌اندازی صندوق ارزی را صادر می‌کند اما باید شرایط بازار توسط مدیر صندوق سنجیده شود.
اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ارزی اردیبهشت سال ۹۰ توسط هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسید اما به دلیل نوسانات نرخ ارز نتوانست راه‌اندازی شود و ساختار آن تغییر کرد به طوری که در طراحی جدید قرار شد صدور و ابطال واحد‌های صندوق به جای ریال با ارز‌های معتبر صورت گیرد و دارایی صندوق، NAV صندوق و صدور و ابطال واحد‌ها از طریق ارز انجام شود و دیگر ریال مورد استفاده نباشد اما با افزایش نوسانات شدید قیمت ارز مدیران صندوق های متقاضی از راه‌اندازی آن صرف نظر کردند.
این صندوق ها دارای ساختار مشابهی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند و مهم‌ترین تفاوت‌های آن، فروش یونیت‌ها به صورت ارزی است.
این صندوق ها بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری بر روی ارز بوده و سرمایه‌گذارانی که تمایل به نگهداری سرمایه خود به صورت ارز دارند، می‌توانند سرمایه خود را در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *