راه اندازی شبکه واژگانی زبان فارسی در پژوهشگاه فضای مجازی

۸فروردین ۱۳،

 

شبکه واژگانی زبان فارسی (وردنت عمومی زبان فارسی) در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه فضای مجازی و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تهیه شد.
به گزارش مهر، این پایگاه دانش که حاوی اطلاعات در مورد واژه­ ها و ترکیبات زبان (مفاهیم)، اطلاعات نحوی آنها و روابط معنایی میان آنها است در دو نسخه از طریق آدرس http://nlp.sbu.ac.ir:8080/farsnet قابل دسترس است.
 
نسخه اول wordnet که برای استفاده عموم آزاد است، شامل بیش از ۱۷هزار  مدخل واژگانی از مقوله های اسم، فعل و صفت است، همچنین روابط تحت پوشش آن روابط داخل مقوله ه­ای مطرح در وردنت انگلیسی (نسخه ۲٫۱) است و  قابلیت اتصال به وردنت های دیگر از طریق نگاشت به وردنت پرینستون نسخه  3.0 را نیز داراست.
 
نسخه دوم وردنت فارسی نیز که نسخه توسعه یافته نسخه اول است برای کاربردهای پژوهشی به صورت رایگان در اختیار پژوهشگران قرار دارد و شامل بیش از ۳۰هزار مدخل واژگانی از مقوله های اسم، فعل، صفت و قید است. روابط تحت پوشش آن علاوه بر روابط داخل مقوله­ های مطرح در وردنت انگلیسی (نسخه ۲٫۱) پنج رابطه میان مقوله ای نیز، مفاهیم را بهم پیوند می­ دهد و ویژگی های تحت پوشش آن علاوه بر ویژگی های درنظر گرفته شده برای واژه ها، ویژگی های نحوی، ساخت واژی و آوایی به واژه ها و قاب و ساختار آرگومانی به افعال افزوده شد. همچنین این وردنت قابلیت اتصال به وردنت های دیگر از طریق نگاشت به وردنت پرینستون نسخه ۳٫۰ را نیز داراست.
 
به گزارش مهر، در همین حال پژوهشکده فناوری اطلاعات تهیه وردنت تخصصی فارسی حوزه فاوا را با همکاری دانشگاه بوعلی سینای همدان آغاز کرده که به زودی برای متخصصان و فعالان این حوزه قابل بهره­ برداری خواهد بود.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ