راه و روش های مقابله با شکست و عدم موفقیت چیست؟

راموش نکنید که شکست یک موقعیت موقتی در زندگی شماست ، هدف نحوه ی رویارویی با این اتفاق است. «شکست خوردن» یک رویداد است اما «شکست خورده بودن» یک ویژگی است.

راه و روش های مقابله با عدم موفقیت و شکست چیست؟

راه های مقابله با عدم موفقیت و شکست :

شناخت فرصت ها و محدودیت ها برای تنظیم یک برنامه زمان بندی موثر و کارآمد لازم و ضروری است . دراینجا به برخی موانع اشاره می شود:

الف – برنامه ریزی متراکم ؛ برخی افراد باتوجه به عدم آشنایی با حجم کارهایی که دردست اقدام دارند و زمان لازم جهت انجام آنها برای  کارهای فراوانی در یک محدوده زمانی معین برنامه ریزی می کنند .برای اجتناب ازاین مساله باید زمان مناسب برای هرکار را با دقت تخمین زد و تقدم و تاخر آنها را سنجید . ازصرف وقت درکارهای کم اهمیت باید خودداری کرد و کارهای مهم را شناسایی نمود.

ب – عدم توانایی نه گفتن ؛ بسیاری از افراد با گفتن نه بیگانه هستند و دربرابر درخواست دیگران توان نه گفتن ندارند . چنین افرادی به ناچار اولویت های خود را کنار می نهند و همواره دچار اضطراب و استرس می شوند به منظور پیش گیری از گرفتاری درچنین حالتی باید هرگز تسلیم کارهای ناخواسته دیگران نشد و برنامه های زمان بندی شده مشخص هفتگی و روزانه و حتی ماهانه داشت . باید به خاطر داشت که همه را همیشه و همه وقت نمی توان راضی نگه داشت.

راه و روش های مقابله با عدم موفقیت و شکست چیست؟

ج – عدم شناسایی اولویت ها ؛ برخی افراد به دلیل عدم توان تشخیص اولویت ها دچار سر درگمی و بی نظمی می شوند و کارهای غیر ضروری باعث می شود اولویت ها را فراموش کنند . برای مقابله با این حالت باید فهرستی از کارهای ضروری در دست داشت و اولویت ها را مشخص نمود ، انجام همه کارها  ممکن است همیشه لازم نباشد.

د- سستی ورزیدن ؛ انسان  گاه ممکن است برای انجام یک کار دچار سستی شده و انجام آنها را پشت گوش اندازد. باید برای مبارزه با این حالت به کاری که درفهرست اولویت ها قرار دارد ایمان داشت و به خاطر داشت که فرصت ها از دست رفتنی هستند.گاه کارها یا به دلیل عدم اهمیت و یا اینکه از راهکار انجام آنها اطمینان حاصل نشده به عقب می افتند و یا اینکه به امید کامل تر انجام شدن درانجام آنها سستی صورت می گیرد . به هردلیل باید علل سستی ورزیدن را شناسایی نمود و دررفع آن کوشید.

ه – ترس از شکست ؛ برخی در درون با خود مبارزه می کنند و با خود خوری روحیه خود را تضعیف می نمایند . این حالت ها ترس ازشکست را در انسان تشدید می کنند . باید از این روحیات منفی دوری کرد و با ایجاد انرژی مثبت با هر روحیه ای که ممکن است به تنش بیانجامد مقابله نمود. برای اینکار توانایی ها و ضعف ها شناسایی شوند و با واقع بینی ایده آل های دست نیافتنی در ذهن تصویر نشوند.

و- ناامیدی و افسردگی ؛ انسان به دلایل مختلف از بیولوژیک ، وقایع روزمره نظیرشکست های مقطعی یا مصیبت های روزانه دچار افسردگی شود . بخش زیادی ازاین احساسات طبیعی هستند ولی نباید گذاشت که به صورت طولانی باقی مانده و در روند معمول زندگی اختلال ایجاد نمایند .برای مقابله با افسردگی ها علل افسردگی را شناسایی کنید ، روحیات منفی را با مثبت گرایی ازبین ببرید. درتغذیه خود دقت کنید و ورزش را فراموش نکنید ، علایق و سرگرمی های مثبت و مفید برای خودتان انتخاب کنید و نسبت به توانایی ها واقع بین باشید. درهرحال توکل به خدای بزرگ ، دوری ازگناه و تقویت روحیات مثبت می تواند شما را دربرابر تمامی ناکامی ها واکسینه کند

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. محمد جواد گفت:

    سلام فرم تماس با ما در سایت تون نیست خیلی بده!!میخواستم قیمت تعرفه ریپورتاژ آگهی رو بدونم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *