رایزنی جلیلی و لاوروف درباره تحولات سوریه و مذاکرات ایران و ۱+۵

به گزارش خبرگزاری مهر، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه که برای رایزنی با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده، عصر امروز در دیدار با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص اوضاع سوریه و نشست آتی ایران و ۱+۵ در مسکو با وی گفت وگو کرد.

در این دیدار جلیلی برگزاری اجلاس بین المللی برای حل و فصل مسائل سوریه را در راستای حفظ امنیت منطقه، مقابله با تحرکات تروریستی، توقف دخالت خارجی و کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه مثبت خواند.

سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری و دبیرشورایعالی امنیت ملی با تاکید بر لزوم رفع نقایص طرح کوفی عنان برای مسئله سوریه، احترام به دموکراسی و آراء مردم را که از طریق انتخابات روشن می شود تنها راه حل اساسی مشکلات این کشور دانست.

وی کنترل مرزهای سوریه برای عدم ورود سلاح و ترویست ها به منظور حفظ آرامش و امنیت در این کشور را ضروری خواند .

جلیلی گفت: «راه گذار سوریه به دموکراسی فرصت دان به ایجاد اصلاحات واقعی در این کشور است».

دبیرشورایعالی امنیت ملی با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای انجام گفتگوهای موفق در مسکو با کشورهای ۵+۱، عدم پایبندی طرف مقابل به برگزاری نشست های کارشناسی را باعث تاسف دانست و تاکید کرد امیدوار است گروه ۱+۵ آماده ورود به بحث جدی درباره پیشنهادهای ایران را که به عنوان دستور کار با خانم اشتون توافق شده پیدا کند.

جلیلی با بی منطق و غیرقانونی خواندن راهبرد فشار علیه ایران افزود: ایران به همکاری خود با آژانس در چارچوب پادمان ادامه می دهد و بر تثبیت حقوق مصرح خود به ویژه حق غنی سازی اورانیوم اصرار دارد.

در این دیدار همچنین سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر نقش موثر و کلیدی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، نشست های موسوم به دوستان سوریه را فاقد نقش جدی در روند تحولات سوریه دانست و افزود؛ یافتن هرگونه راه حل در گرو مشارکت تمام کشورهای موثر به ویژه ایران در کنفرانس مسکو است.

وی با ابراز امیدواری از برگزاری مذاکرات ایران و ۶ کشور در مسکو و تشکر از علاقه مندی ایران به موفقیت این نشست پیشنهاد داد، ادامه گفتگوها میان دو کشور پیرامون مسائل منطقه ای، بین المللی و هسته ای در مسکو ادامه یابد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ