رتبه اول بیماری‌های روانی در میان زنان ایرانی

۲۴ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

سلامت > عمومی
آخرین تحقیقات وزارت iبهداشت نشان داد که بیماری‌های روانی در زنان کشور رتبه اول بار بیماری‌ها را دارد و در مردان بعد از حوادث عمدی و غیر عمدی که عمدتاً حوادث ترافیکی است دومین بار بیماری‌ها را از نظر مرگ و ناتوانی سبب می‌شود.

به گزارش تفسیری همشهری آنلاین iبه نقل از فارس، مدیرکل سلامت روان وزارت iبهداشت اعلام کرد: بر اساس آخرین تحقیق وزارت iبهداشت که بعد از ۱۰ سال ا‌نجام شد، ۲۶.۵ درصد زنان و ۲۰.۸ درصد مردان در طول یکسال iبه یک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند که رتبه اول بار بیماریهای زنان را دارد.

عباسعلی ناصحی افزود: آخرین بررسی شیوع شناسی بیماریهای روانی در کشور بعد از ۱۰ سال طی سالهای ۸۹ و ۹۰ در سراسر کشور و در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ انجام شد که نتیجه نهایی آنه iبه تازگی جمع بندی شده است.

وی گفت: این تحقیق فقط بار کلی بیماریهای روانی را در بین مردان و زنان برآورد کرد و بار تک تک بیماریهای روان مانند روانپریشی، افسردگی، اضطراب، وسواس، دوقطبی، اسکیزوفرنی و … را iبه تفکیک نشان نمی‌دهد.

ناصحی ادامه داد: نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که iبه طور متوسط شیوع بیماریهای روانی در جامعه ما ۲۳٫۶ درصد است که این میزان در زنان ۲۶٫۵ درصد و در مردان ۲۰٫۸ درصد است که البته نسبت iبه آ‌مار ۲۰ سال پیش رشد چندانی را نشان نمی‌دهد.

مدیرکل سلامت روان وزارت iبهداشت تأکید کرد: این بررسی همچنین نشان داد که بیماری‌های روانی در زنان کشور رتبه اول بار بیماریها را دارد و در مردان بعد از حوادث عمدی و غیر عمدی که عمدتاً حوادث ترافیکی است دومین بار بیماری‌ها را از نظر مرگ و ناتوانی سبب می‌شود.

وی گفت: البته تحقیقات وزارت iبهداشت نشان می‌دهد که در بین مردان بیماریهای قلبی نیز همردیف بیماریهای روانی در رتبه دوم بار بیماریها قرار دارد.

ناصحی افزود: iبه طور کلی بیماریهای روانی حدود ۱۴ درصد کل بار بیماریهای کشور را iبه خود اختصاص می‌دهند.


RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *