رحیمی: از روزهای اول معاون اول شدنم، تیر طعنه و اتهام به سویم روانه شد

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود، کردستان را مهد تمدن ایران باستان توصیف کرد و گفت: آثار باستانی باقی‌مانده از دوره مادها در کردستان حکایت از فرهنگ و تمدن کهن در این سرزمین دارد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: هنوز عده‌ای متعجب هستند که چرا رییس‌جمهور، معاون اول خود را از استان کردستان برگزید و همین موضوع موجب شد تیر طعنه و اتهام آنها از روزهای اول فعالیت در جایگاه معاون اول، به سوی من روانه شود.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رحیمی عصر دیروز (شنبه) در مراسم افتتاح هفته هنر استان کردستان که در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد، تصریح کرد: البته بنده به این مسائل توجهی نشان نداده‌ام و در مقابل رفتار آنها تنها یک ساعت به ساعت کاری موظف خود اضافه کردم، چراکه اهل کردستان هستم و همانند مردم این سرزمین همه ایران را مثل کردستان دوست دارم.

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود، کردستان را مهد تمدن ایران باستان توصیف کرد و گفت: آثار باستانی باقی‌مانده از دوره مادها در کردستان حکایت از فرهنگ و تمدن کهن در این سرزمین دارد.

وی همچنین با تبریک حلول ماه مبارک شعبان و اعیاد شعبانیه اظهار کرد: در ایام میلاد فرخنده امام حسین(ع) هستیم و این امام بزرگوار در نزد مردم کردستان چه شیعه و چه سنی از احترام بسیار بالایی برخوردار است و مردم کردستان هنگامی که برای موضوعی بسیار مهم می خواهند قسم یاد کنند، به حضرت عباس قسم می‌خورند.

وی، کردستان را سرزمین آموزه‌های محبت و عشق به انسانها توصیف کرد و با بیان اینکه “کردستانی‌ها در وفا و مروت یگانه‌اند”، تصریح کرد: نمی توان یک کُرد را پیدا کرد که از او با صفت بی‌معرفتی یاد کنند، چراکه همه اهالی کردستان صاحب صفا و صمیمیت و قلبهای پاک هستند. مردم کردستان از جمله کسانی هستند که بدون هیچ درگیری و نزاعی به اسلام گرویدند و هنوز در شناسنامه برخی افراد در منطقه بانه کلمه «اختیارالدین» به معنای کسی که با اختیار خودش به دین اسلام روی آورده، به چشم می‌خورد.

رحیمی، مردم سرزمین کردستان را پیشتاز در عرصه فرهنگ و تمدن خواند و با بیان اینکه “ایران دارای تاریخی کهن و دیرینه است”، افزود: پیش از دوران هخامنشیان، مادها در کردستان تمدن‌سازی کردند و سَقِز امروزی مرکز حکومت مادها بود و آنها اولین سازندگان تمدن ایران باستان بودند. ابتدا باید فرهنگ باشد تا تمدن ایجاد شود و هیچ تمدنی در دنیا وجود ندارد که پیش از آن یک فرهنگ وجود نداشته باشد. سالیان سال طول می‌کشد تا فرهنگ در یک جامعه شکل بگیرد و بر اثر آن فرهنگ تمدن بوجود می‌آید. از این‌رو می توان نتیجه گرفت بسیاری از ملت‌ها که دارای تمدن نیستند، فاقد فرهنگ بوده‌اند چراکه تمدن مولود فرهنگ است.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه، با اشاره به آغاز هفته هنر استان کردستان، به تعریف و تمجید مقام معظم رهبری از فرهنگ و هنر مردم کردستان اشاره و تصریح کرد: سخنان رهبر معظم انقلاب درباره فرهنگ و هنر مردم کردستان هیچ شبهه‌ای باقی نگذاشت و شبهاتی که برخی درباره هنر این استان القاء می‌کردند را از بین برد.

وی اضافه کرد: هنوز عده‌ای متعجب هستند که چرا رییس‌جمهور، معاون اول خود را از استان کردستان برگزید و همین موضوع موجب شد تیر طعنه و اتهام آنها از روزهای اول فعالیت در جایگاه معاون اول، به سوی بنده روانه شود. البته بنده به این مسائل توجهی نشان نداده‌ام و در مقابل رفتار آنها تنها یک ساعت به ساعت کاری موظف خود اضافه کردم، چراکه اهل کردستان هستم و همانند مردم این سرزمین همه ایران را مثل کردستان دوست دارم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه “اساس و پایه موسیقی عمیق ایرانی ریشه در کردستان دارد”، گفت: کردستان علاوه بر اینکه مهد فرهنگ باستان است، جایگاه رفیع هنر موسیقی و بسیاری از هنرهای دیگر است و اساتیدی که در رشته‌های مختلف هنر در این استان دیده می‌شوند کم نظیر هستند.

وی از برنامه‌ریزی برای پاسداشت و تقویت بیشتر فرهنگ و هنر استان کردستان خبر داد و اظهار کرد: در مشورت با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفتیم یک میلیارد تومان علاوه بر بودجه‌های مربوط به هنر استان کردستان، برای ارتقاء هنر در این استان اختصاص دهیم.

رحیمی با اشاره به برنامه‌های دولت برای اجرای طرح‌های مهر ماندگار در استان‌های کشور خاطرنشان کرد: برخی از این طرح‌ها مربوط به فرهنگ و هنر است و امیدواریم اجرای این طرح‌ها در استان کردستان موجب شکوفایی و آشکار شدن هرچه بیشتر هنر، فرهنگ و تمدن در این استان شود، چراکه ریشه‌های تمدن در این استان وجود دارد اما همانند گنجی پنهان است که باید شکوفا و آشکار شود.

وی در ادامه، با تبریک ایام مبعث رسول گرامی اسلام(ص) گفت: بعثت فقط یک امر زمانی محدود در یک برهه از تاریخ نیست و به یک بخش از کره خاکی از نظر مکانی تعلق ندارد بلکه پیوسته جاری است. بعثت از ابتدا بوده است و آغاز آن به زمان برانگیخته شدن حضرت محمد(ص) به پیامبری برنمی‌گردد بلکه همانند وجود مقدس نبی اکرم(ص) و مثل وجود حضرت باری‌تعالی از ابتدا بوده و همواره جاری است.

بر اساس این گزارش، در این مراسم شماری از هنرمندان برتر استان کردستان، از معاون اول رییس‌جمهور لوح تقدیر دریافت کردند و از آنان قدردانی شد.

رحیمی همچنین پس از سخنرانی در آیین افتتاح هفته هنر استان کردستان، ضمن افتتاح نمایشگاهی که در حاشیه این مراسم برپا شده بود، از آثار مختلف این نمایشگاه شامل هنرهای تجسمی، نقاشی و خطاطی دیدن کرد.

معاون اول رییس‌جمهور پس از بازدید از این نمایشگاه نیز از غرفه‌های مختلف موجود در فضای باز فرهنگسرای نیاوران شامل صنایع دستی و محصولات سنتی استان کردستان بازدید کرد و دقایقی را به تماشای اجرای مراسم آیینی و موسیقی محلی استان کردستان پرداخت.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ