رسیدگی دادگاه بین‌المللی کیفری به جرایم تروریستی منجر به جنایت علیه بشریت

۰۳م اسفند ،

کشاورز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران عنوان کرد

یک وکیل پایه یک دادگستری گفت: دادگاه بین‌المللی کیفری به جرایم تروریستی که منجر به جنایت علیه بشریت شود رسیدگی می‌کند در غیر اینصورت دادگاه خاصی برای رسیدگی به جرم ترور وجود ندارد.

“بهمن کشاورز” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضائیممتازنیوز، دربارهٔ تعریف مبارزه با تروریسم، اظهار داشت: عنوان تروریسم و مبارزه با آن تا قبل از قانون موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ترکیه در زمینه مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و تروریسم تعریف خاصی نداشت.

این حقوقدان با بیان اینکه قانون فوق شامل دوازده ماده است و در جلسه علنی روز ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۰ مجلس تصویب و در تاریخ ۱۴/۲/۱۳۹۰ به تأیید شورای نگهبان رسید.

وی با اشاره به موارد همکاری در این قرارداد گفت: بر اساس این قرارداد هر یک از طرفها باید با سازماندهی، تدارک، آماده‌سازی، تبلیغات و هرگونه فعالیت دیگر سازمانهای تروریستی، اشخاص مجرم و گروههای مختلف در کشور خود که امنیت ملی و حق حاکمیت طرف دیگر را تهدید نماید، مقابله کنند.

کشاورز با تاکید بر پیشگیری و مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، تروریسم و سایر جرایم مندرج در این موافقتنامه، تصریح کرد: انجام اقدامات در جهت جلوگیری از حمایت مالی از تروریسم و توسعه و اجرای راهبردهای مبارزه مؤثر از سوی مقامات امنیتی هر دو کشور جهت مقابله با اشخاص و مؤسساتی که حمایت مالی یا پشتیبانی نظیر اسکان، آموزش و درمان فراهم می‌آورند.

این حقوقدان با اشاره به روش همکاری در این موافقتنامه اضافه کرد: در این قرارداد، تبادل اطلاعات در مورد تجهیزات و فعالیتهای گروههای تروریستی که از سوی طرفهای متعاهد مشخص شده‌ است.

 وی دربارهٔ مبارزه با اعمال تروریستی مندرج در قرارداد مذکور گفت: همچنین در این موافقتنامه تاکید شده است که طرفهای متعاهد در راستای مبارزه با اعمال تروریستی با یکدیگر حداکثر همکاری را خواهند کرد. مطابق اهداف این موافقتنامه، فعالیتهای تروریستی، اقداماتی است که جهت اعمال زور و تحت فشار قراردادن دولت یا سازمانهای دولتی با استفاده یا تهدید به استفاده از خشونت به منظور ارعاب جامعه یا کسب امتیاز سیاسی و یا اقتصادی، صورت می‌گیرد و طبق قوانین ملی هر دو دولت، اسناد بین‌المللی منعقده توسط طرفهای متعاهد، جرم محسوب می‌شود.

کشاورز با اشاره دادگاه کیفری بین‌المللی اظهار داشت: دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز به وجود آمده است.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: دادگاه بین‌المللی کیفری به جرایم تروریستی که منجر به جنایت علیه بشریت شود رسیدگی می‌کند در غیر اینصورت دادگاه خاصی برای رسیدگی به جرم ترور وجود ندارد.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *