رشد ۲۵ درصدی قیمت داروهای ایرانی تا ۱۰ روز آینده/داروهای خارجی زیر ۲ برابر گران می‌شوند

۳۱اردیبهشت،
ممتاز نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: رشد حدود ۲۵ درصدی قیمت داروهای داخلی تا ۱۰ روز آینده ابلاغ می‌شود. در مورد قیمت تازه داروهای وارداتی هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده اما رشد قیمت آنها زیر ۲ برابر خواهد بود.

عباس حاجی آخوندی در گفت‌وگو با فارس دربارهٔ قیمت گذاری تازه دارو توضیح داد: کمیسیون قیمت گذاری دارو با همکاری سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده و سندیکای داروسازان کار خود را برای قیمت گذاری تازه دارو آغاز کرده و تلاش می‌کند که به یک قیمت منطقی و کارشناسی برای دارو در سال تازه برسد.

وی گفت:‌ هنوز هیچ قیمت تازهی برای دارو در سال تازه ابلاغ نشده است اما کمیسیون قیمت‌گذاری دارو در مورد قیمت داروهای تولید داخل به رشد ۲۵ درصدی رسیده است که با توجه به تغییر نرخ ارز از نرخ ارز مرجع به مبادلاتی و تأثیر واردات مواد اولیه بر قیمت این داروها به صورت منطقی،زیر نرخ تورم و حتی کمتر از افزایش حقوق کارمندان دولت است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: افزایش قیمت داروهای داخلی با رشد متوسط ۲۵درصد در دهه اول خرداد ابلاغ می‌شود.

حاجی آخوندی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس دربارهٔ قیمت‌گذاری داروهای وارداتی نیز گفت: مسئله داروهای خارجی با توجه به اینکه مستقیماً به تغییر نرخ ارز وابسته می باشند، پیچیده‌تر است و هنوز در مورد قیمت تازه این داروها تصمیم گیری نشده است.

وی گفت: نظر بعضی کارشناسان خبره حوزه دارویی که نظرشان بسیار هم محترم است رشد ۲٫۵ تا ۳ برابری قیمت داروهای وارداتی است چون هم نرخ ارز تغییر بسیاری داشته است و هم شرکتهای دارویی مشکل جدی نقدینگی دارند که به سبب تعویق پرداخت مطالبات مراکز درمانی، بیمارستانها، شرکتهای پخش و بیمه‌ها برای شرکتهای دارویی مشکل ساز شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: با این حال نظر سازمان غذا و دارو و کمیسیون قیمت‌گذاری این نیست که چنین افزایش قیمتی را برای داروهای وارداتی داشته باشیم. افزایش قیمت این داروها قطعاً زیر ۲ برابر خواهد بود و چنین رشد قیمتی منطقی و کارشناسی نیست.

وی گفت: برای کنترل قیمت داروهای خارجی نیازمند اقدامات و حرکات همه جانبه هستیم و تجربه کشورهایی مثل ترکیه، مصر، روسیه و بعضی کشورهای آسیای شرقی که مانند ما کاهش ناگهانی ارزش پول ملی مواجه شدند،برای ما هم ارزشمند است که از این تجارب استفاده می‌کنیم.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ