رشد ۶۱درصدی حجم تخلیه و بارگیری کانتینری در بندر بوشهر/ آغاز توسعه بندر نگین

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: در ۶ ماهه نخست امسال حجم تخلیه و بارگیری کالای کانتینری در بندر بوشهر با ۶۱ درصد رشد رکورد بی‌سابقه‏‌ای را تجربه کرد.‌

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انجمن مهندسی صنایع دریایی، محمد راستاد بیان کرد: در مدت یادشده ۱۳۰هزار و  ۸۳۹ TEU کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شد که جایگاه این بندر را به عنوان دومین بندر کانتینری کشور تثبیت کرد.
 
به گفته وی در این مدت دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه قبل ۲۰ درصد رشد نشان می‌‏دهد.
 
راستاد اضافه کرد: دراین مدت ۲۴۱ فروند کشتی اقیانوس پیما برای تخلیه و بارگیری کالا با هفت درصد رشد در بندر بوشهر تردد کرد که بیانگر استقبال تجار و خطوط کشتیرانی از رویکرد توسعه‏‌ای در بندر بوشهر است.
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان با بیان اینکه سرعت بخشی در بهره‏‌برداری از مجتمع بندری نگین از سیاست‏‌های سازمان بنادر و دریانوردی است‌، گفت: محصور نبودن در فضای شهری، برخورداری از پسکرانه لازم و امکان فضای عملیاتی در مجتمع بندری نگین موجب می‌‌شود تا جایگاه بندر بوشهر به عنوان یکی از بنادر مهم شناخته شده بین‌‏المللی ارتقا یابد.
 
وی اضافه کرد: توسعه بندر نگین با احداث جاده دسترسی و دایک حفاظتی هرکدام به طول سه کیلومتر آغاز شده است و از سال گذشته نیز صادرات مواد معدنی از این مجتمع انجام شده است.
 
راستاد با اشاره به اینکه ‌تاکنون ۴۰۰ هزار تن مواد معدنی از مجتمع بندری نگین صادر شده است‌، یادآور شد: به بزودی بخشی از فعالیت‏‌های کانتینری نیز به فضای جدید درجزیره نگین منتقل خواهد شد.
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اضافه کرد: با ایجاد پیش زمینه و مقدمات توسعه مجتمع بندری نگین گام‏‌های اولیه برداشته شده است و قبل از پایان امسال قرارداد آن با بخش خصوصی منعقد می‏‌شود.
 
وی گفت: توسعه سایر بنادر این استان در زمینه تأسیسات پشتیبانی نیز انجام شده و برج کنترل ترافیک دریایی جزیره خارک برای اعمال حاکمیت دریایی با اعتبار ۷۰میلیارد ریال تا آبان امسال افتتاح خواهد شد.
 
راستاد در پاسخ به این سؤال که آیا منطقه آزاد تجاری بوشهر در محدوده جزیره نگین است؟‌ گفت: هنوز جانمایی و محدوده منطقه آزاد تجاری بوشهر مشخص نشده است؛ اما به دلیل این که در پسکرانه منطقه آزاد تسهیلات و شرایط خاصی برای فعالیت‏‌های تجاری وجود دارد نقشی مهم در رشد تجارت دریایی بوشهر خواهد داشت.
 
وی اظهار داشت: منطقه آزاد تجاری نیاز به بندر با پذیرش کالاهای تجاری در حجم بالا دارد و اکنون بندر بوشهر به عنوان مهمترین و تنها بندر تجاری استان از نظر برخورداری از قابلیت پهلوگیری کشتی‏‌های اقیانوس‌پیما است.
 
انتهای پیام/

– .

باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. علی گفت:

    چرا پولش خرج بوشهر نمیشه عزیز دل پولش کجا میره

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *