رشد ۶۵ درصدی سرمایه گذاری مدت دار و رشد ۴۱٫۷ درصدی بدهی شبکه بانکی

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

بررسی وضعیت بدهی بانک ها در دوره دو ساله خرداد ۹۰ تا خرداد ۹۲ نشان می دهد؛

سرمایه گذاری مدت دار نیز از رقم ۱۹۸ هزار میلیارد تومان به ۳۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده و ۶۵ درصد رشد کرده است که ۸ درصد بالاتر از رشد متوسط سپرده ها بوده است و بیش از ۷۳ درصد سپرده های بانکی در بخش سپرده های مدت دار است.

خبراقتصادی: بدهی بانک ها و موسسات اعتباری شامل سپرده های بخش غیر دولتی، بدهی به بانک مرکزی، وام ها و سپرده های بخش دولتی، حساب سرمایه، سایر بدهی ها در مجموع از ۶۹۱ هزار میلیارد تومان در خرداد ۹۰ به ۹۷۹ هزار میلیاردتومان در خرداد ۹۲ افزایش یافته و ۴۱٫۷ درصد افزایش نشان می دهد. 

سپرده های بخش غیر دولتی از رقم ۲۸۳ هزار و ۸۹۳ میلیارد تومان در خرداد ۹۰ به ۴۴۵ هزار و ۱۲۷ میلیاردتومان در خرداد ۹۲ رسیده و ۱۶۱ هزار و ۲۳۴ میلیارد تومان افزایش یافته که حدود ۵۷ درصد رشد نشان می دهد.

سپرده های دیداری از ۵۵ هزار و ۶۶۰ میلیاردتومان به ۷۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده و با ۲۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان افزایش معادل ۴۲ درصد رشد کرده است و نشان می دهد که رشد سپرده های دیداری نسبت به کل سپرده ها که ۵۷ درصد بوده کمتر بوده است.

سرمایه گذاری مدت دار نیز از رقم ۱۹۸ هزار میلیارد تومان به ۳۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده و با ۱۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش  ۶۵ درصد رشد کرده است که ۸ درصد بالاتر از رشد متوسط سپرده ها بوده است و نشان می دهد که تمایل مردم به دریافت سود از طریق سپرده های کوتاه مدت و بلندمدت بیشتر شده است و بیش از ۷۳ درصد سپرده های بانکی در بخش سپرده های مدت دار  است. 

 سپرده های قرض الحسنه که شامل قرض الحسنه حساب پس انداز بانک مسکن نیز می گردد، از رقم  ۲۳ هزار میلیارد تومان درخرداد ۹۰ به ۲۸ هزار و ۳۹۵ میلیاردتومان رسیده و با حدود ۵ هزار میلیارد تومان حدود ۲۲ درصد رشد کرده است.

 سهم قرض الحسنه از کل سپرده ها در خرداد ۹۰ معادل ۸٫۲ درصد و در خرداد ۹۰  معادل ۶٫۴ درصد بوده است که نشان دهنده  استمرار کاهش سهم قرض الحسنه از سپرده های بانکی است. این موضوع نشان می دهد که با در نظر گرفتن سهم حساب قرض الحسنه بانک مسکن که ارقام قابل توجهی را شامل می گردد و مردم برای دریافت وام به این حساب توجه دارند، باید گفت که سهم قرض الحسنه کاهش قابل توجهی داشته و تمایل مردم به حساب های دارای سود به شدت رشد کرده است و رقم ۲۸ هزار میلیارد تومانی قرض الحسنه، موضوعی نیست که بانکها بخواهند روی آن سرمایه گذاری کنند و یا حساب قابل توجهی باز کنند. 

سایر سپرده های بانکی نیز از رقم ۶۸۴۵ به ۱۰۴۵۲ میلیارد تومان طی دو سال افزایش داشته و ۵۳ درصد رشد کرده است.

بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی نیز از رقم ۳۷ هزار و۶۰۱ به ۵۳ هزار میلیارد تومان رسیده و طی دو سال ۱۵ هزار و ۴۰۷ میلیارد تومان افزایش داشته و ۴۱ درصد رشد کرده است. 

وام ها و سپرده های بخش دولتی نیز از رقم ۱۰ هزار و۲۰۷ میلیارد تومان به ۱۷ هزار و ۴۹۶ میلیارد تومان رسیده و با ۷ هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان افزایش معادل ۷۱ درصد رشد کرده است. 

حساب سرمایه نیز از رقم ۳۱۹۱۴ به ۵۲۴۵۰ میلیارد تومان رسیده و ۲۰۵۳۶ میلیارد تومان افزایش داشته و معادل ۶۴ درصد رشد کرده است. 

وام ها و سپرده های ارزی از رقم ۸۸۷۱۴ به ۱۰۰۴۳۲ میلیارد تومان رسیده و با ۱۱۷۱۸ میلیارد تومان افزایش معادل ۱۳ درصد رشد  کرده است. 

سایر بدهی ها نیز از رقم ۱۱۴۲۲۸ به ۱۷۰۸۷۵ میلیارد تومان رسیده و طی دو سال ۵۶۶۴۷ میلیارد تومان افزایش یافته و ۴۹ درصد رشد کرده است


khabareghtesadi.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *