رفع تعلیق قایقرانی ایران/ دلایلی که می‌تواند به ورزش ایران کمک کند

به گزارش خبرگزاری مهر ، اواخر هفته گذشته رئیس فدراسیون جهانی کانوئینگ با ارسال یک نامه دیگر به وزیر ورزش و جوانان، اعلام کرد که همچنان دنیامالی را به عنوان رئیس فدراسیون قایقرانی به رسمیت می شناسد.

متن نامه ارسالی با عنوان “تصمیم کمیته اجرایی ICF درباره وضعیت فدراسیون قایقرانی ایران” بود که سوالات زیادی از جمله اینکه طبق چه ماده و چه قانونی فدراسیون جهانی کانوئینگ، قایقرانی کشورمان را تعلیق کرده است؟” را به همراه داشت. 

 

اگر بخواهیم به این موضوع و چنین نامه ای از منظر اساسنامه ای نگاه کنیم، خواهیم دید که نمی توان نامه ارسالی را به معنای یک ضابطه قانونی برای تعلیق تعریف کرد. نامه مذکور تصمیم هیات اجرایی است و این هیات نمی تواند در خصوص موضوع تعلیق تصمیم گیری کند.

این درخواست هیات اجرایی است که اقدامات فعلی و آینده فدراسیون قایقرانی ایران مورد تعلیق قرار بگیرد. مسئولان هیات اجرایی در نامه مذکور گفته اند در این زمینه آماده مذاکره هستند که چنین حرفی به این معناست که نگاهمان به تعلیق ایران خیلی جدی نیست.

 

این عملیات توسط هیات اجرایی صورت گرفت و این هیات حق مداخله و تصمیم گری در حد مجمع بین المللی فدراسیون قایقرانی را ندارد. وظایف هیات اجرایی، اجرای تصمیمات مجمع فدراسیون جهانی قایقرانی است و این هیات نمی تواند تصمیم سازی کند.

هیات اجرایی فدراسیون جهانی مشخص نکرده است بر چه اساس و چه بندی از اساسنامه فدراسیون جهانی این کار را کرده است. آنها برای تعلیق حتما باید مواد قانونی را رعایت کنند و آن را نیز بیان و قید کنند.

 

اگر نامه ارسالی فدراسیون جهانی کانوئینگ از دید حقوقی مطرح شود، قطعا فدراسیون جهانی بازنده آن  خواهد بود. در خصوص رفتن به المپیک قانونا تعلیقی از سوی فدراسیون جهانی در کار نیست چون این مسابقات بر اساس تقویم IOC برگزار می شود. 

برای شرکت در المپیک، افراد مذکور توسط دنیامالی رئیس برکنار شده فدراسیون قایقرانی به کمیته ملی المپیک ایران معرفی شده اند که در این راستا کمیته ملی المپیک مسئول است نه فدراسیون قایقرانی.

ضمن اینکه فدراسیون جهانی قایقرانی فعالیت های حال و آینده را تعلیق کرده اما سهمیه های المپیک ایران در زمان حال به دست نیامده است. سهمیه ها در زمانی کسب شده که دنیامالی رئیس فدراسیون قایقرانی ایران بود.

اسامی پارو زنان المپیکی ایران طی نامه ای رسمی از سوی دنیامالی به کمیته ملی المپیک ارسال شده است. تمام امور در زمان مدیریت دنیامالی انجام شده است. پس در این راستا مشکلی برای حضور ملی پوشان قایقرانی کشورمان در المپیک وجود ندارد.

 

در واقع اگر مسئولان ورزش کشور بتوانند جواب درستی بدهند، فدراسیون قایقرانی ما تعلیق نشده و نخواهد شد. ضمن اینکه ما می توانیم به فدراسیون جهانی اعتراض کنیم که این امر صورت گرفته خارج از قوانین، مقررات و چارچوب بوده است.

 

مسئولان کمیته ملی المیپک با اشراف کامل به امور و یک اقدام جدی، می توانند اعتراض رسمی خود را اعلام کنند که شما بر اساس چه تدبیر و قانونی این کار را کرده اید؟ اصلا تعریف کنید اختیارات هیات اجرایی چیست؟ آیا اختیارات آن ها به تعلیق یک فدراسیون ختم می شود؟

 

ID کارت المپیکی های قایقرانی کشورمان توسط کمیته ملی المپیک گرفته می شود که قاعدتا اقداماتی قانونی در این راستا تا این لحظه صورت گرفته است. مسئولیت ورود به صحنه های المپیک، در اختیار کمیته ملی المپیک است و هیچ فدراسیونی نمی تواند نامه بزند و بگوید برای ما هم ID کارت صادر کنید یا نکنید.

فدراسیون جهانی همچنان دنیامالی را به رسمیت می شناسد اما نباید فراموش کرد اعتبار قایقرانی ایران به سبب حضور موفق و قدرتمندانه دنیامالی به دست آمده است. او دارای یک پست بین المللی است که اعتبار آن تا پایان سال ۲۰۲۱ می باشد و تا آن زمان هیچ کس نمی تواند به وی دست بزند.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ