رکورد بدهی بانکی شکسته شد +جدول

۱۹م آذر ،

بینا- یکی مشکلاتی که اقتصاد ایران در سال های اخیر با آن مواجه بوده افزایش حجم معوقات بانکی است که آسیب های جدی را به ساختار اقتصادی کشور وارد کرده است.
آخرین رقم اعلامی از مطالبات معوق بانک‌ها ۶۰ هزار میلیارد تومان بود که رئیس کل بانک مرکزی در شهریور ماه عنوان کرد و چند روز پیش هم خبر افزایش این رقم به ۷۰ هزار میلیارد تومان انتشار یافت. به نظر می‌رسد روند مطالبات معوق سیر فزاینده به خود گرفته و ادامه این روند سیستم بانکی را با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد کرد.
در سال ۸۶ میزان مطالبات معوق بانک ها ۱۳ هزار میلیارد تومان عنوان شد و پس از مدتی بانک مرکزی در ماه رمضان اعلام کرد کسانی که تا یک ماه آینده تسهیلات دریافتی معوق شده را به بانک بازگردانند از پرداخت جریمه دیرکرد معاف خواهد شد. این کار سبب کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی مطالبات معوق بانک‌ها شد.
بر اساس آمارهای انتشار یافته در سال ۸۷ مطالبات معوق بانک‌ها به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید و این میزان در ابتدای سال ۸۹ حجم معوقات بانکی به عدد ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید.
روند افزایش حجم معوقات بانکی ادامه دار بود و معوقات بانکی در بهمن سال ۹۰ به ۵۹ هزار میلیارد تومان رسید. البته این رقم در اردیبشهت امسال به ۵۳٫۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.
بر اساس گزارش بانک مرکزی که اخیرا انتشار یافته است و وضعیت پولی بانکها را تا خرداد ماه سال به نمایش می گذارد، نشان داده شده است که سیستم بانکی هیچ موفقیتی در کاهش میزان بدهی های معوق خود نداشته و سرعت رشد این موقعات در حال افزایش است.
این گزارش نشان می دهد در پایان خرداماه سال جاری میزان بدهی های معوق سیستم بانکی به رقمی معادل ۶۱ هزار میلیارد تومان نزدیک شده است در حالی که این رقم در خرداد سال ۹۰ معادل ۴۷ هزار میلیارد تومان بوده که نشان از رشد ۱۳٫۵ هزار میلیارد تومانی معوقات دارد.
این در حالی است که مقایسه روند تغییر معوقات بانکی در بهار سال ۹۰ با مدت مشابه در سال جاری گویای آن است که میزان رشد معوقات در سال ۹۰ معادل ۴هزار میلیارد تومان و در سال معادل ۸ هزار میلیارد تومان بوده است که نشان از دوبرابر شدن سرعت رشد این نوع مطالبات دارد.

12.jpg

البته الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس اعلام کرده است که گوید علاج نقدینگی به سامان کردن ۶۵ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی است که قریب به ۱۰ هزار میلیارد تومان این میزان مربوط به معوقات با متوسط ۱۰ میلیون ریال است.
این اعلام نادران نشان می دهد که حجم معوقات بانکی باز هم افزایش یافته و سیاست های بانک مرکزی برای مقابله با معوقات بانکی تاثیر نداشته است.
همچنین حجم نقدینگی در پایان خردادماه سال جاری به ۳۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با خرداد سال ۹۰ معادل ۷۴ هزار میلیار تومان رشد نقدینگی را نشان می دهد و بر همین اساس سرعت رشد نقدینگی در بهار امسال نسبت به سال ۹۰ معادل ۲۴٫۵ درصد بوده است. نسبت به دوره قبل یعنی بهار ۹۰ در مقایسه با بهار ۸۹ شاهد افزایش ۲٫۵ درصدی رشد نقدینگی هستیم و این در حالی است که پیش بینی ها از وضعیت رشد بخش واقعی اقتصاد نشان از کاهش سرعت رشد اقتصادی در سال جاری دارد و این عدم تناسب میان نرخ رشد نقدینگی و رشد اقتصادی از جمله دلایل رشد نرخ تورم کشور در سال جاری است.
قابل ذکر است که بعضی گزارش های انتشار یافته از سوی بانک مرکزی نشان می دهد که حجم نقدینگی در پایان مردادماه سال جاری به ۳٫۸ هزار میران تومان رسیده که این رقم در مقایسه با ۳۱۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی مردادماه سال ۹۰ گویای رشد ۲۵٫۵ درصدی نقدینگی است.
با توجه به ارقام انتشار یافته از وضعیت نقدینگی در بهار و تابستان می توان برآورد کرد که در آستانه زمستان باید حجم نقدینگی در کشور به مرز ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
قابل ذکر است در ماههای قبل رئیس کل بانک مرکزی از کاهش سرعت رشد نقدینگی و مهار نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور سخن گفته بود که با ابزارهایی مانند پیش فروش سکه و یا انتشار یافتن اوراق مشارکت انجام گرفته است، اما به نظر می رسد گزارش مربوط به فصل بهار سال چندان تناسبی با اظهارات این مدیر ارشد پولی کشور ندارد.

*نامه

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ