رنو برود، تویوتا می آید؟

۲۱ آبان ،

رای آنهایی که خروج رنو از ایران را «نعمت» می‌دانند:بفرمایید یک خودروساز دیگر بیاورید.

به گزارش تفسیری گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ رسول شقاقی:رنوی فرانسه نمی‌تواند طلبی را که از بابت فروش قطعات دارد از ایران خارج کند. تحریم‌های بانکی انتقال پول را سخت کرده و آنها اخطار داده‌اند با ادامه این وضعیت منجر به خروج خواهد شد. 

این را هم نباید فراموش کرد که تندر۹۰ و مگان با برند رنو تولید می‌شود و این کمپانی از ابتدا با سرمایه‌گذاری وارد بازار خودروی کشور شده است. تابستان امسال در اوج تحریم‌های بین‌المللی در هتل استقلال هفت مدل خودرو رنو بر اساس پلت فرمX90(که تندر۹۰ یکی از محصولات آن است) را برای ورود بیشتر به بازار ایران به نمایش گذاشت. فروردین امسال نیز رنو فرانسه به نامه گروه ضد ایرانی اتحاد علیه ایران هسته‌ای مبنی بر خروج از ایران جواب رد داد. حالا رنو یعنی تنها خودرسازی که پس از انقلاب حاضر به سرمایه گذاری در ایران شده، خودروی با کیفیتی هم به بازار عرضه کرده، از همان ابتدا ۶۰ درصد داخلی سازی کرده و حاضر به تحریم ایران نشده و حتی با نمایش محصولات تازه از ادامه حضور و حتی در صورت لزوم سرمایه گذاری سخن گفته با مشکلاتی قابل رفع مواجه شده است.

با این وصف، اخطار رنو برای خروج از ایران از سوی بعضی «نعمت» دانسته شده است. چند نماینده مجلس خروج رنو از ایران را سبب افزایش تولید داخلی دانسته و حتی از جایگزینی رنو با یک شرکت دیگر سخن گفته اند.

بد نیست این نمایندگان نیم  نگاهی به عملکرد اخیر تویوتای ژاپن داشته باشند که حتی در دوران دفاع مقدس نیز خودرو به ایران فروخت.

همین خودروساز سه سال پیش پس از اطلاع از وضعیت قطعه سازان ایرانی که توانایی تولید قطعات تندر ۹۰ را در حد استانداردهای جهانی رنو داشتند قصد ورود به بازار ایران و سرمایه‌گذاری در قطعه سازی با هدف تولید قطعه تویوتا در بازار خدمات پس از فروش داشت اما بسیار سریع کنار کشید تا در بازارهای غربی و آمریکای شمالی به مشکل نخورد.

در هر صورت این گوی و این میدان. اگر سخنان یک شریک صنعتی خارجی که از مشکلاتش می‌گوید سخت است، به جای یافتن راه حل بفرمایید یک خودروساز دیگر وارد کنید.

 


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *