رنکینگ برترین دانشگاه‌های آسیا: شریف بهترین دانشگاه ایران شد

دانشگاه صنعتی شریف در آخرین نتایج رتبه‌بندی «کیو اس آسیا یونیورسیتی رانکینگز» (QS Asia University Rankings) و در نخستین حضور خود در این ارزیابی، موفق به کسب مقام نخست در بین دانشگاه‌های مطرح کشور شد.

رنکینگ برترین دانشگاه‌های آسیا: شریف بهترین دانشگاه ایران شد

به گزارش ممتاز نیوز، رتبه بندی QS که یکی از برترین سیستم های ارزیابی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی محسوب می‌شود، نتایج مرتبط با عملکرد بالغ بر ۷۵۰ دانشگاه برتر آسیا را با عنوان QS Asia University Rankings منتشر کرد.

دانشگاه صنعتی شریف در نخستین حضور خود در این رقابت، موفق به کسب رتبه یک در بین دانشگاه های مطرح ایران همچون دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی و … شد.

بر اساس اعلام دانشگاه صنعتی شریف، همچنین دانشگاه صنعتی شریف موفق شد تا  در جایگاه ۸۴ آسیا قرار گیرد. امسال اولین سال حضور دانشگاه‌های ایرانی در این رتبه بندی است.

شهرت علمی و کارفرمایی، تعداد اعضای هیئت علمی دارای مدرک دکتری و درصد دانشجویان بین المللی از جمله شاخص‌های کلیدی مورد استفاده در رتبه بندی QS ۲۰۲۳ بود.

دانشگاه‌هایی که در این رقابت شرکت می‌کنند،  توسط ۶ شاخص در قالب چهار حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می‌شوند.

به گزارش ایرنا، در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۳ کیو اس ۷۶۰ دانشگاه آسیایی رده بندی شدند. دانشگاه پکن رتبه اول را به خود اختصاص داده و دانشگاه شماره یک سال گذشته یعنی دانشگاه ملی سنگاپور، رتبه دوم را از آن خود کرده است.

سایر دانشگاه های حاضر در بین ۱۰ دانشگاه برتر مؤسساتی از جمله مالزی، چین و کره جنوبی بودند.

رتبه بندی کیو اس توسط مؤسسه «کاکارلی سیموندز» در انگلستان انجام می‌گیرد و عملاً از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه‌ های دنیا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی طراحی شده است.

در رتبه بندی برترین دانشگاه های آسیا سال ۲۰۲۳ کیو اس، ۱۲ دانشگاه از ایران حضور داشتند که دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۸۴ در رده اول دانشگاه های ایرانی قرار دارد. همچنین دانشگاه تهران با رتبه ۹۲ دانشگاه دوم در این فهرست است.

به این ترتیب این ۲ دانشگاه ایرانی در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار دارند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *