رهبر طالبان کجاست؟

۱۴اردیبهشت،

در پی دستورات تازهی که در ماه‌های اخیر از سوی «ملامحمد عمر» رهبر طالبان صادر شده است، بعضی از فرماندهان گروه طالبان، اشخاص نزدیک به وی را متهم به سوء استفاده از نام ملاعمر می‌کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ به نقل از «رادیو آزادی»، «عبدالقیوم ذاکر» یکی از فرماندهان طالبان در ماه دسامبر از سوی «شورای کویته» در پاکستان دستوری را دریافت کرد که گویا از سوی ملاعمر رهبر طالبان بوده است.

بر اساس این دستور، عبدالقیوم ذاکر از مقام فرماندهی عمومی نیروهای طالبان عزل و به عنوان فرمانده این نیروها در قندهار منصوب شده است.

از سوی دیگر، «اخترم محمد منصور» که مدتی را در زندان گوانتانامو در کوبا سپری کرده، فرماندهی عمومی طالبان را بر عهده گرفته است.

این در حالی است که «سراج الدین حقانی» فرزند «جلال الدین حقانی»، در ماه آوریل قبل نیز دستور مشابهی را از شورای کویته دریافت کرده که بر اساس آن ملا محمد عمر از شبکه «حقانی» خواسته است تا فعالیت‌های نظامی و حملات انتحاری را در تمام افغانستان از جمله کابل متوقف کنند.

همچنین گفته می گردد که تغییرات دیگری نیز در نیروهای طالبان ایجاد شده است.

این فرماندهان و بعضی از مقام‌های نظامی، وزیران و سفیران سابق طالبان بر این باوراند که ملاعمر رهبر این گروه، امور مربوط به طالبان را به عهده ندارد و اشخاصی از مهر و نام وی استفاده می‌کنند.

در همین حال، نشریه «دیلی بیست» می‌نویسد که عده‌ای از مقام‌های طالبان که از دستورهای رهبرشان ضربه خورده‌اند، برای حل این پرسش تلاش می‌کنند که ملا عمر کجاست؟ و چه فرد یا اشخاصی از نام وی استفاده می‌کنند؟

در این رابطه اشخاص طالبان انگشت اتهام را به سمت «گل آغا آخوند» و «ملا منصور» نشانه رفته‌اند.

گفته می‌شود که ملا منصور مانند رئیس دفتر ملاعمر در مقر رهبر طالبان در قندهار همیشه در کنار او می‌نشست و در کارها به او مشاوره می‌داد.

از سوی دیگر، «گل آغا آخوند» ادعا می‌کند که مدارکی از ملاعمر بدست آورده و در یکی از این مدارک خود ملا آخوند به عنوان معاون و جانشین رهبر طالبان تعیین شده که البته دربارهٔ حقیقی بودن این مدارک هم سئوالات بسیاری وجود دارد.

به نوشته دیلی بیست، مخالفین گل آغا آخوند و ملا منصور، آن‌ها را به سوء استفاده از نام ملا محمد عمر متهم می‌کنند.

مخالفین می‌گویند که این دو نفر ثروت‌ بسیاری جمع آوری کرده و بسیاری از فرماندهان طالبان را نیز از مقام‌شان عزل کرده‌اند. همچنین گل آغا آخوند حتی ادعا می‌کند که ملا محمد عمر در رویا با او صحبت می‌کند.

اما یک عضو سابق شورای کویته و شماری دیگری از مقام‌ها و فرماندهان طالبان می‌گویند، با در نظر داشت تکنولوژی‌های ارتباطی، برای ملا محمد عمر مشکلی نیست که صوتی و یا ویدیوی برای یک بار هم که شده برای کسب اطمینان پیامی را به طرفداران خود ارسال کند.

نشریه دیلی بیست به نقل از معاون سابق وزارت دادگستری طالبان می‌نویسد: برای حفظ شورا و طالبان، ملا محمد عمر بایست به طور قانع کننده‌ای حضور خود را نشان دهد و مهمتر اینکه طالبان اکنون به رهبری نیاز دارند که با شرایط کنونی افغانستان سازگار باشد.

در مورد اقامتگاه ملاعمر اطلاعاتی دقیق در دست نیست اما در قبل گزارش‌های از حضور وی در شهر کویته پاکستان انتشار یافته بود.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *