روبات یخ‌شکن برای کاوش اسرار یخی مشتری

دانش > فضا  –  مدیر شرکت استون آئرواسپیس در نشست ناسا از قصد خود برای آماده‌سازی یک روبات جهت بازدید از دریای یخی قمر مشتری، برش پوسته و کاوش آب زیر آن سخن گفت

به گزارش ایسنا، بیل استون، که پیش از این از برنامه‌های شرکت خود برای ارسال مأموریتی به قطب‌های ماه به منظور حفاری یخ آن و استفاده از آن به عنوان سوخت برای فضاپیماها طی چهار سال آینده خبر داده بود، در نشست علوم زیست‌اخترشناسی ناسا در آتلانتا از هدف خود برای کاوش آب‌های زیر دریای یخ‌زده قمر اروپا توسط لیزرها برای برش یخ و جمع‌آوری نمونه جهت بررسی امکان وجود حیات سخن گفت.

این شرکت اکنون در حال کار بر روی یک استوانه روباتیک ۱٫۸ متری در ۲۵ سانتیمتری موسوم به والکری (valkyrie) برای این مقصود است.

طبق برنامه استون، نیروگاه این شرکت در سطح این قمر قرار گرفته و یک لیزر پر قدرت در کابل‌های فیبر نوری به پایین سطح حرکت می‌کند.

وی اظهار کرد: پیش پا افتاده‌ترین هدف ما در سه سال آینده، استفاده از یک لیزر ۵۰۰۰ واتی برای ارسال یک کریوبات(cryobot) یا روبات یخی در اعماق ۲۵۰ متری یخ است.

در صورت موفقیت، این مفهوم می‌تواند موانع موجود در مسیر بررسی اسرار مدفون در زیر یخ‌های قمر اروپا را حل کند. این موانع شامل عدم توانایی نیروی خورشید برای کار در زیر سطح، عملکرد ضعیف باتری‌ها، بزرگ بودن دیتگاه‌ها و محدودیت‌های توافقنامه بین‌المللی در مورد ممنوعیت آزمایش یک روبات هسته‌ای هستند.

آخرین آزمایش استون برای سال ۲۰۲۲-۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. وی قصد دارد یک کریوبات را در یخچال ماتانوسکای آلاسکا در ژوئن ۲۰۲۲ آزمایش کرده که طبق آن باید این روبات به برش ۱۰ تا ۵۰ متر یخ بپردازد. پس از آن در پائیز ۲۰۲۲، این روبات باید به عمق ۲۰۰ متری در گرینلند برسد.

استون سال گذشته اعلام کرد که ناسا یک کمک هزینه چهار میلیونی چهار ساله را برای ادامه دادن توسعه پروژه والکری جهت طراحی و آزمایش میدانی یک کریوبات یخ شکن در شرکت وی سرمایه‌گذاری کرده است.

اخبار اخبار علمی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *