روحانی مشهور، مانوس با استاد شجریان

۱۶م اسفند ،

قائل به حرمت نیستم. با صدای محمدرضا شجریان و حسام‌الدین سراج بسیار مانوس هستم و با آنها دوستی دارم.

ممتازنیوز: آیت‌الله مصطفی محقق داماد که این روزها از وی به عنوان پیشنهاد بعضی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری یاد می‌شود، در پاسخ به اینکه «آیا قائل به حرمت موسیقی میباشید؟ یا موسیقی گوش می‌کنید؟» گفت: خیر، قائل به حرمت نیستم. با صدای محمدرضا شجریان و حسام‌الدین سراج بسیار مانوس هستم و با آنها دوستی دارم. 

آقای حسام‌الدین سراج گاهی به خانه ما می‌‌آید، در جلسات من می‌آید. چندین بار هم قبل از سخنان من ‌نواهای عاشورایی و محزون خواند که آخرین آن شب عاشورای پارسال بود. صدای قرآن شجریان به خصوص ربنای اول افطار جدا آهنگ قرآنی است به نوای ایرانی.

وی در عین حال گفت: در عمرم سینما نرفته‌ام! این نقص در من است. بسیار اهل فیلم نیستم؛ اما مجموعه‌های تلویزیونی مانند «سربداران»، «سلطان و شبان» و «دلیران تنگستان» را دیدم و خوشم آمد. از فیلم‌های تاریخی هم هیتلر و گاندی را دیدم. سریال‌های مذهبی، مانند امام علی(ع) را دیدم، قضیه قطام دروغ بود. 

من عقیده ندارم حضرت علی(ع) را سکس بکشد! علی را دین احمقانه ابن‌ملجم می‌کشد. ابن‌ملجم مرد بزرگی بود و اعتقاد غلط دینی او را به این حماقت‌ و شقاوت رساند. علی(ع) را جز خود دین نمی‌تواند بکشد.‌ 

محقق داماد دربارهٔ فیلم سینمایی مارمولک هم گفت: من مارمولک را کامل ندیدم؛ ولی چند قسمت آن را در یک کلیپی دیدم، بسیار خوشم آمد. به عقیده من یکی از بهترین فیلم‌های بود که به نقد روحانیت می‌پرداخت. 

اگر زمان خودش پخش می‌شد، مهم‌ترین خدمت به روحانیت بود. وی ادامه داد: فیلم «جدایی نادر از سیمین» را هم دیدم، پیامی که من گرفتم این است که اول بگوییم هدف انبیا «اخلاق» است و عمل به شریعت، مقدمه تربیت است. 

این فیلم نشان می‌داد کج‌اندیشی دینی خطر دارد و چقدر عدم رعایت اخلاق، انسان را به بدبختی می‌کشاند.

 خبرگزاری فارس


..
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *