“روزه داران پس از افطار ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشند”

  عضو مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روزه داران به منظور تامین نیاز بدن به مایعات به ویژه در فصل تابستان و پیشگیری از یبوست و رفع آن ، نوشیدن آب فراوان به میزان ۸ تا ۱۲ لیوان در کنار مصرف مواد غذایی پرفیبر را در برنامه غذایی خود در نظر بگیرند.
 
به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، دکتر ‘ مجید غیور مبرهن ‘ افزود: ساده بودن غذای مصرفی و نداشتن تفاوت زیاد با غذای روزمره فرد روزه‌دار، استفاده از سه وعده غذایی شامل سحری، ‌افطار و شام، ‌لزوم استفاده از پنج گروه مواد غذایی شامل نان، غلات، گوشت و تخم‌ مرغ ، شیر، لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات از جمله اصول تغذیه صحیح در ماه رمضان است.
 
وی با اشاره به اینکه در ماه رمضان بدن به انرژی کمتری نسبت به روزهای دیگر سال نیاز دارد و بهتر است هر فرد ۱۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود را کاهش دهد، افزود: روزه داران بهتر است روزه خود را با غذاهای سبک همچون نان و پنیر ، شیر و خرما، سوپ های ولرم و سبک، آب یا چای ولرم همراه با خرما افطار کنند تا ازاین طریق از ولع خوردن غذای زیاد و بروز آسیب به دستگاه گوارش و اضافه وزن پیشگیری شود.
 
دانشیار گروه بیوشیمی و تغذیه کاربردی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بهترین زمان برای خوردن شام ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پس از افطار و خوردن غذاهای سبک است که در این وعده می توان از غذاهای مشابه وعده ناهار در روزهای عادی اما به مقدار کمتر مصرف کرد.
 
وی افزود: همچنین از زمان شام تا وعده سحر خوردن پنج واحد میوه برای تامین ویتامینها و املاح معدنی مورد نیاز بدن ضروری است .
 
عضو مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روزه‌داران باید از مصرف مواد قندی مصنوعی در وعده سحری بکاهند زیرا در صورت مصرف زیاد باعث ایجاد احساس کسالت، سردرد و نبود تمرکز می‌شود و به جای آن از مواد غذایی حاوی پروتئین و دارای فیبر همچون حبوبات و برنج های مخلوط به دلیل آزاد کردن تدریجی انرژی و قند و حفظ مطلوب مایعات مصرف کنند.
 
به گفته ی وی مصرف غذاهای چرب و شیرین در ماه رمضان موجب نوسان شدید قند خون می شود.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ