روسیه، آمریکا را به حمله نظامی در اروپا تهدید کرد

به گزارش ایرنا، سردیوکوف روز جمعه به خبرنگاران گفت: روسیه ممکن است از موشک های تاکتیکی ‘اسکندر’ برای نابودی اجزای سامانه موشکی آمریکا در اروپا استفاده کند.

وزیر دفاع روسیه خاطرنشان کرد: اخیرا در کنفرانس بین المللی سپر موشکی اروپا در مسکو متذکر شدیم که استقرار سامانه پدافند موشکی در اروپا موجب نگرانی ما است.

وی در پاسخ به این سووال که آیا روسیه به تسلیحات جدیدی برای مقابله با سامانه موشکی آمریکا نیاز دارد، اظهار داشت: تسلیحات موجود در روسیه کاملا از عهده حل این مساله برمی آیند.

سردیوکوف گفت: موشک های اسکندر را می توان با موفقیت برای نابودی تسلیحاتی که ممکن است مانع پرتاب موشک های ما شوند، بکار برد.

وی در باره نتایج کنفرانس بین المللی سپر دفاع موشکی در مسکو خاطرنشان کرد: در انتظار پیشنهادهای معین طرف آمریکایی در خصوص سپر دفاع موشکی اروپا هستیم.

وی افزود: اعلام آمادگی آمریکا برای ارائه تضمین های حقوقی در باره ماهیت سامانه موشکی خود در قاره اروپا تازگی دارد و اگر آنها چنین تضمین هایی را بدهند ما به دیده دیگری به مساله نگاه می کنیم.

‘نیکلای ماکاروف’ رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه نیز به تازگی در کنفرانس بین المللی سپر موشکی اروپا در مسکو که با حضور مقام ها و کارشناسان دفاعی ارشد روس و ناتو برگزار شد، برنامه های واشنگتن را موجب بی ثباتی در جهان دانست که به صورت وسیعی امنیت راهبردی روسیه را به مخاطره می اندازند.

ماکاروف گفت: اگر آمریکا و ناتو با محفوظ نگه داشتن امنیت خود، امنیت همسایگان را تهدید کرده و به آن توجه نکنند ما هیچ راه دیگری نخواهیم داشت جز اینکه تصمیم مناسب و اقدامات متقابل و شایسته در مورد آنها اتخاذ کنیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه خاطرنشان کرد: اقدامات متقابل نه فقط استقرار موشک های اسکندر در منطقه کالنینگراد است، بلکه شامل نابودی قسمت هایی از پدافند سپر دفاع موشکی غرب نیز خواهد بود.

مساله امنیت موشکی قاره اروپا و تصمیم آمریکا برای استقرار سامانه موشکی خود در کشورهای این قاره، مهمترین اختلاف مسکو و واشنگتن می باشد که در سال های اخیر تنش های شدیدی را در روابط دو کشور به وجود آورده است.

مسکو استقرار سامانه موشکی آمریکا در قاره اروپا به ویژه در مناطق همجوار مرزهای خود را تهدید جدی برای امنیت خود می داند.

‘دمیتری مدودیف’ رییس جمهوری پیشین و نخست وزیر جدید روسیه نیز اعلام کرده است، در صورتی که سامانه پدافند موشکی آمریکا در کشورهای قاره اروپا مستقر شود، روسیه تدابیر متقابل اتخاذ می کند که از آن جمله استقرار موشک های ‘اسکندر’ در غرب این کشور و خودداری مسکو از نابودی بخشی از تسلیحات تهاجمی راهبردی است.

اروپام/۲۲۴۲**۵۱۸**۱۳۶۸**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۲۶۰۰۳


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *