روسیه مشتری نفت ایران شد/ نفت ایران به نام اورال به اروپا صادر می‌شود

۲۸خردادماه،

روسیه به منظور تثبیت بازار نفت اورال خود در اروپا، مذاکراتی را به منظور خرید نفت از ایران آغاز کرده و پیشنهاد کرده است تا ایران طرح سوآپ معکوس نفت از جنوب به شمال کشور را راه‌اندازی کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران به نقل از مهر، در حال حاضر روسیه با کنار گذاشتن عربستان سعودی به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده است به طوری‌که ظرفیت تولید روزانه نفت بیش از ۱۰ میلیون بشکه بوده که از این میزان بیش از ۴٫۷ میلیون بشکه آن صادر و حدود ۵٫۸ تا ۵٫۹ میلیون بشکه ان پالایش می گردد.

با این وجود پس از تحریم صادرات نفت ایران توسط ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، این روزها نفت خام “اورال” روسیه مشتریان متعددی در قاره سبز برای خود دست و پا کرده است.

بر این اساس با کاهش و سپس توقف صادرات نفت ایران به اروپا، روسها از این فرصت طلایی برای تصاحب بازارهای نفتی ایران در اتحادیه اروپا استفاده کرده به طوری‌که آمارهای رسمی حاکی از آن است که فقط صادرات نفت اورال روسیه به اروپا از مرز دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز عبور کرده است.

مهمترین ویژگی نفت اورال روسیه ان است که این طلای سیاه در مقایسه با نفت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ایران شیرین تر و هزینه حمل آن ارزان تر است.

اخیرا روسها یک خط لوله تازه نفتی به نام ” خط لوله دوستی یا دراژبا” طراحی و راه اندازی کرده اند که با بهره‌برداری دولت مسکو از این شاه لوله نفتی به عنوان طولانی ترین خط لوله نفت جهان، جا برای طلای سیاه روسها در قاره سبز بیش از قبل باز شده است.
 
در همین حال روسیه به منظور تثبیت بازارهای نفت خود در اروپا و با توجه به کاهش تولید نفت در بعضی از میایدن قدیمی اخیرا یک سیاست تازه نفتی در دستور کار قرار داده است به طوری‌که دولت مسکو نفت کشورهای آذربایجان و قزاقستان را خریداری کرده و با مخلوط کردن با نفت اورال خود تحت عنوان نفت “اورال” به بازار اروپا عرضه می کند.

روسیه مشتری نفت ایران شد

از سوی دیگر پس تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا، روسیه اخیرا علاقه خود به واردات نفت از ایران را اعلام کرده و حتی مذاکرات مشترک نفتی بین تهران – مسکو برای فروش نفت به این کشور آغاز شده است.

در این بین مقامات روسیه به ایران پیشنهاد کرده اند که خط لوله سوآپ معکوس نفت را راه‌اندازی کنند به طوری‌که امکان انتقال نفت از میادین جنوبی ایران به حاشیه دریای خزر فراهم شود تا از طریق نفتکش‌ها این نفت به پایانه‌های نفتی روسیه در حاشیه دریای خزر منتقل شود.

در همین حال اخیرا شرکت ملی نفت ایران لایروبی پایانه نفتی نکا را آغاز کرده است است تا امکان افزایش عمق آبخور و پهلوگیری نفتکش‌های غول پیکرتر در این پایانه نفتی در حاشیه جنوبی دریای خزر فراهم شود.

تحلیلگران معتقدند که سبب اصلی این پیشنهاد نفتی روسیه به ایران، بازار خوب و موجود در اروپا برای نفت اورال است و عامل دوم افزایش اختلاف قیمت نفت اورال نسبت به نفت خام‌های حوزه دریای خزر است.

بنابراین چنانچه بازار نفت خام اورال در اروپا حفظ شده و افزایش یابد، پیش بینی می‌شود که روسیه واردات نفت خام خود را از کشورهای حوزه دریای خزر افزایش دهد.

از سوی دیگر چنانچه نفت خام ایران برای یک مدت طولانی در بازار سنتی و استراتژیک مدیترانه حذف شود و با توجه به برنامه ریزی های گسترده روسیه برای صادرات نفت اورال بیشتر به اروپا عملا امکان بازپس گیری این بازار استراتژیک برای ایران غیر ممکن خواهد شد.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ