روش های داوطلبانه در احیای بافت فرسوده سبب بازسازی کامل نمی شود

۱۳خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

یک کارشناس مسکن گفت: روش های داوطلبانه در احیای بافت های فرسوده مشکلات را دو چندان می کند و نمی تواند سبب بازسازی کامل و سریع بافت شود.

به گزارش Consbank، مهدی خواجه زاده در گفت و گو با فارس با بیان این که تاکنون دو روش عمده ی مبتنی بر تملک اجباری و مبتنی بر احیای داوطلبانه وجود داشته است، افزود: در روش تملک اجباری شهرداری‌ها اقدام به خرید زمین و تجمیع پلاک‌های فرسوده منطقه مورد نظر کرده و پس از خرید تمامی واحدها و تخریب آن‌ها، بافت را بنا بر طرح جامع شهری بازسازی می‌کنند.

وی ادامه داد: این روش سبب احیای بافتی نه پلاکی، کل منطقه می گردد ولی از لحاظ اصول اجتماعی طرحی ناموفق بوده است.

 * تملک اجباری؛ هزینه بسیار بالای تملک و مخالفت های مالکین

وی با تاکید بر این که مجریان به سبب عدم همکاری مالکان محلی با مقاومت و مخالفت های فراوان در اجرای طرح با مشکلات بسیاری روبرو می شوند، یادآور شد: ناکارآمدی مدل اقتصادی این شیوه، هزینه های بالای تملک و نیز رشد بی قاعده نرخ زمین و ساختمان در منطقه و مناطق اطراف، سبب مطرود شدن این شیوه در دنیا شده است ولی با این حال متاسفانه استفاده از این روش همچنان در دستور کار بعضی از شهرداری های کشور قرار دارد.

 ●روش های داوطلبانه؛ زمان بر بودن ساخت و اصلاح نقطه ای بجای احیا بافت

خواجه زاده در ادامه افزود: در روش‌های داوطلبانه هم، بازسازی بافت‌های فرسوده توسط خود مالکان انجام می گیرد که در این‌ روش هر مالک می‌تواند با بهره‌مندی از تسهیلات اقدام به نوسازی ملک نماید.

وی اضافه کرد: اگرچه اتخاذ این سیاست سبب حذف هزینه های تملک از هزینه های اجرایی احیای بافت فرسوده می گردد و همکاری مالکان را نیز در پی دارد اما عملا سیاستی ناموفق است چرا که نمی تواند سبب بازسازی کامل و سریع بافت شود.

وی خاطر نشان کرد: در این شیوه ساخت و نوسازی بر عهده مالکین قرار داده شده است و مالکین هم توانایی، امکان و تخصص لازم برای احیا و نوسازی را ندارند و عملا احیا و نوسازی زمان بر می گردد.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: حرکت به سمت مدلی مفهومی اقتصادی مبتنی بر سیاست برد – برد که هم سرعت در احیا را به دنبال داشته باشد و هم رضایت مالکان را، کلید حل این مساله است.

وی افزود: در این روش که مبتنی بر سیاست “باز تنظیم زمین” اجرایی می گردد مالکان با مشارکت زمین و ملک فرسوده خود در قالب یک طرح جامع از مزایایی چون محله و بافت احیا شده و باکیفیت و خدمات شهری مناسب بهره مند شده و ضمن انتفاع از منافع جمعی پروژه از مسکن مقاوم و مناسب نیز برخوردار می شوند.


سامانه خبری ساخت و ساز کشور | Consbank.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ