روند ثبت سفارش خودرو با ارز آزاد چگونه است؟

روند ثبت سفارش خودرو با ارز آزاد چگونه است؟

عصرخودرو : «ثبت سفارش خودرو همچون سال‌های گذشته طبق روال پیش می‌رود»، این را معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به چگونگی روند ثبت سفارش خودرو در این روزها می‌گوید. به عقیده ساسان خدایی بعد از قرار گرفتن واردات خودرو در اولویت دهم واردات کالا و محرومیت وارد کنندگان آن از ارز مرجع، تاکنون کاهش محسوسی در میزان ثبت سفارش خودرو نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ایجاد نشده است.

به نقل از دنیای اقتصاد ، وی که با خبرنگار ما گفت‌وگو می‌کرد همچنین تاکید کرد که خودروهای وارداتی در دسته کالاهای اساسی نبود‌ه‌اند که با برداشتن نرخ ارز مرجع کاهش واردات آنها چشم‌گیر باشد، از طرفی خودروهای خارجی مشتری‌های خاص خود را دارند. بنابراین کسی که خودروی خارجی بخواهد بهای آن را هم پرداخت خواهد کرد.در همین حین یکی از واردکنندگان خودرو نیز در مورد وضعیت فعلی بازار خودروهای خارجی تاکید می‌کند که دسترسی واردکنندگان به ارز مرجع از همان ابتدای سال نیز سخت بوده و مربوط به شرایط کنونی که واردات خودرو در اولویت دهم قرار گرفته است نمی‌شود، به همین دلیل هم بازار خودروهای وارداتی از ابتدای امسال ناپایدار بود. بر این اساس از ابتدای امسال تا به حال قیمت خودروهای وارداتی ۸ تا ۹ درصد افزایش داشته است. این وارد کننده خودرو در رابطه با افزایش دوباره قیمت خودروهای خارجی می‌گوید: درست است که وارد کنندگان دیگر به نرخ ارز مرجع دسترسی ندارند و از طرفی خریدها هم با واسطه‌های زیادی انجام می‌شود که طبیعتا به افزایش هزینه‌های واردات منجر می‌شود، اما در نهایت این بازار است که قیمت‌ها را تنظیم می‌کند.
بر اساس گفته‌های این فعال حوزه واردات در حال حاضر با وجود آزاد بودن ثبت سفارش چند وارد کننده اصلی بازار با توجه به ریسکی که در بازار خودروهای خارجی وجود دارد، ترجیح می‌دهند خرید زیادی انجام ندهند.

چهارشنبه ۱ شهریور   ۱۲:۷


منبع:عصرخودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ