رونمایی از ۷ فناوری در حوزه نانو/ صادرات دستاوردهای علمی به اروپا

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعید سرکار در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره فناوری نانو از ۱۳ تا ۱۷ مهر ماه افزود: در این جشنواره آخرین دستاوردهای فناوری نانو عرضه خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تعداد محصولات تجاری شده در حوزه فناوری نانو را ۱۵۰ مورد ذکر کرد و افزود: این تعداد محصول از سوی ۱۳۰ شرکت فعال در حوزه نانو تولید شده است که از این تعداد شرکت، ۸۸ شرکت در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی از رونمایی ۷ محصول در حوزه نانو در این جشنواره خبر داد و تصریح کرد: این محصولات در حوزه های نیروگاهی، آب، ساختمان، لاستیک سازی و صنایع رنگ کاربرد دارد، ضمن آنکه از این تعداد فناوری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی نیز رونمایی خواهد شد.

سرکار همچنین با اشاره به تلاش این ستاد برای صادرات محصولات دانش بنیان به اروپا یادآور شد: در حال حاضر ۱۲ محصول موفق به اخذ مجوز CE(استاندارد صادرات به کشورهای اروپایی) شده اند که از آن جمله می توان به دو تجهیز آزمایشگاهی، اسپاترینگ رومیزی (دستگاه لایه نشانی) و تولید پودرهای نانو به روش انفجار الکتریکی سیم اشاره کرد.

وی همچنین به دستاوردهای این ستاد در حوزه دارو و سلامت اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر پروژه های تحقیقاتی در زمینه تولید داروهایی برای درمان سرطان در دستور کار قرار دارد که دو نمونه از این دارو تا سال آینده رونمایی می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه این جشنواره در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی برگزار می شود، گفت: در این جشنواره ۲۳ دانشگاه و پژوهشگاه، ۱۱ پارک علم و فناوری، ۱۱ آزمایشگاه و ۱۷ انجمن دانشجویی حضور خواهند داشت ضمن اینکه ۱۱ شرکت از ۴ کشور روسیه، ژاپن، کره و آمریکا حاضر می شوند.

* برگزاری فرم نانوتکنولوژی

سرکار همچنین از برگزاری همایش نانوتکنولوژی در روزهای ۱۵ و ۱۶ مهر ماه خبر داد و تصریح کرد: ستاد توسعه فناوری نانو در راستای تجاری سازی محصولات داخلی مبتنی بر فناوری نانو فرم بین المللی فناوری نانو را همزمان با جشنواره فناوری نانو برگزار خواهد کرد.

به گفته دبیرستاد توسعه فناوری نانو در این همایش ۱۲ محقق از کشورهای آمریکا، آلمان، اسپانیا، بلاروس، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی سخنرانی خواهند داشت.

* اولین همایش مشترک ایران و کره جنوبی در حوزه نانو

سرکار با اشاره به برگزاری اولین همایش مشترک ایران و کره جنوبی در حوزه فناوری نانو اظهار داشت: این همایش در راستای پیشنهاد مسئولان نانو فناوری کره جنوبی برگزار می شود و با برگزاری این همایش دو کشور در حوزه های مختلف نانو تبادل نظر خواهند کرد.

وی با اشاره به رتبه ایران در حوزه نانو فناوری خاطر نشان کرد: در حال حاضر ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۹ در تولید علم در حوزه نانو را دارد از این رو ایران توانایی کاربردی کردن نانو در حوزه های مختلف صنعتی را دارد.

وی همچنین یادآور شد: براساس توافق های صورت گرفته به دنبال برگزاری این همایش در سال آینده نیز گروهی از محققان ایرانی به کشور کره سفر خواهند کرد تا در همایش مشترک در این کشور حضور یابند.


MehrNews Rss Feed

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.