رو دست جدیدی که بانک مرکزی به مشتریان زد

روزنامه ابتکار: سکه‌های پیش‌فروش شده با قیمت ۵۴۶ هزار تومان و دوره‌ چهارماهه، هم‌اکنون در بانک ملی ایران در حال تحویل است؛ به ازای هر قطعه سکه ۲۷ هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده نیز دریافت می‌‌شود، بنابراین قیمت سکه برای خریدار ۵۷۳ هزار تومان تمام شده‌است.

بانک مرکزی در روش جدیدی علاوه بر ارائه اوراق بهادار و اوراق سپرده به جای سکه نقد، پیشنهاد کرده که مشتریان سکه‌های خود را به قیمت بازار به بانک ملی بفروشند و سود این اوراق ۲۴ درصد است.

این درحالی است که دیروز سکه در بازار بیش از ۷۰۰ هزار تومان قیمت داشت ولی قیمت خرید سکه در بانک ملی ۶۳۶ هزار تومان تعیین گردیده‌است.در واقع میان قیمت بازار و قیمتی که بانک مرکزی سکه‌ها را خریداری می‌کند حدود ۷۰ هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد.

قرار است بانک ملی قیمت خرید نقدی سکه‌ها را هر روز از بانک مرکزی دریافت کند. هم‌اکنون با مراجعه به شعب بانک ملی و ارائه‌ فیش پیش‌خرید سکه با ثبت شماره ملی، روش‌های مختلفی به مشتری پیشنهاد می‌شود که در صورت انتخاب فروش نقدی، قیمت سکه از بانک مرکزی اخذ و مبلغ معادل آن تحویل می‌شود.

از سوی دیگر بانک مرکزی مشوق تازه دیگری برای ‌خرید‌اران سکه‌های پیش‌فروش شده اعلام کرد و گفت که سود ۲۴ درصدی به جای سکه، به خریداران تعلق می‌گیرد

در این میان عضو هیات مدیره بانک ملی ایران با اعلام اینکه”بانک ملی به دستور بانک مرکزی سکه‌های پیش‌فروش را با نرخ ۶۳۶ هزار تومان از پیش‌‌خریداران می‌خرد” گفت: پول سکه‌ها نقدی در محل پرداخت می‌شود.

عباس کمره‌ای در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به اجرای روش‌های پیشنهادی جایگزین تحویل سکه‌های پیش‌فروش توسط بانک مرکزی، از تعیین قیمت سکه‌هایی که توسط بانک ملی از پیش‌خریداران سکه، خریداری می‌شود از سوی بانک مرکزی خبرداد و تصریح کرد: بخش اقتصادی بانک مرکزی نرخ سکه را تعیین و به بانک ملی ایران اعلام کرده‌است.

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران با اعلام اینکه”بانک ملی سکه‌ها را به نرخ ۶۳۶ هزار تومان خریداری می‌کند” افزود: نرخ‌ها روزانه تعیین می‌شود. این نرخ برای روزهای هفته با توجه به شرایط، قیمت جهانی طلا و غیره تعیین می‌شود و عوامل مختلفی در تعیین این نرخ دخیل هستند.مدیرکل سابق ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: مثلا ممکن است که امروز این نرخ با توجه به مولفه‌هایی که توسط بانک مرکزی در نظر می‌گیرد، تغییر کند و یا بدون تغییر باشد.

وی اعلام کرد: پول سکه‌ها به صورت نقدی توسط بانک به افرادی که خواستار فروش آن به بانک هستند، پرداخت می‌شود و این پول به حساب آنها واریز نمی‌شود.این وجه نقد نیز معادل ارزش سکه و به نرخ روز خواهد بود.

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: بخش اعتباری بانک مرکزی نرخ ۲۴ درصد برای نرخ سود گواهی سپرده را تعیین کرده‌است.وی با بیان اینکه در نظر گرفتن گواهی سپرده یک برنامه ویژه و خاص از سوی بانک مرکزی است، افزود: تعیین نرخ سود ۲۴ درصد توسط بانک مرکزی به عنوان بالاترین نرخی است که تا به حال اعمال شده‌است.
بنابراین گزارش، دولت بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان از مالیات بر ارزش افزوده سکه‌های پیش‌فروش درآمد کسب خواهد کرد. هم‌اکنون برای تحویل هر سکه پیش‌فروش شده، پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود.

سکه‌های مرحله اول با قیمت ۵۴۶ هزار تومان و مرحله دوم با قیمت ۵۹۹ هزار تومان به مشتریان تحویل داده می‌شود. در چند مرحله چهارماهه، شش ماهه، هشت ماهه و ۹ ماهه بیش از ۹ میلیون و صد هزار قطعه سکه پیش‌فروش شده‌است.

با محاسبه پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده این تعداد سکه مشخص می‌شود که بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان از این محل نصیب دولت خواهد شد. مالیات بر ارزش افزوده سکه‌های پیش‌فروش شده هنگام تحویل به مشتریان به صورت نقدی از آنها دریافت می‌شود.در بازار ارز نیز قیمت دلار در سطح ۱۸۲۰ تومان فروخته می‌شود.

جوان آنلاین – آخرین عناوین اقتصادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ