رکود بازار خودرو و کاهش جزئی قیمتها

۲۱فروردین۱۳،

رکود بازار خودرو و کاهش جزئی قیمتها

نابسامانی بازار خودرو و بلاتکلیفی خریداران در مورد قیمت‌ها سبب رکود بازار و کاهش جزئی قیمت بعضی خودروها در بازار شد، در این شرایط، خریداران بلاتکلیف بازار خودرو همچنان در انتظار عملی شدن وعده مسئولان برائ کاهش قیمت‌ها می باشند.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از افکار نیوز، فعالان بازار خودرو با انتقاد از بلاتکلیفی فروشندگان و خریداران و در نتیجه رکود بازار خودرو می‌گویند فروش شب عیدشان نسبت به سال قبل با افت ۹۰ درصدی همراه بوده است.
بلاتکلیفی در قیمت‌گذاری خودرو سبب شده تا بعضی اشخاص که قبلاً نسبت به خرید خودرو اقدام کرده‌اند، حال با رکود بازار مواجه شده و باید خودروی خود را با قیمتی پایین‌تر از مبلغی که بابت خرید آن پرداخت کرده‌اند، عرضه کنند.
در این شرایط، خریداران نیز که با قیمت‌های نجومی بعضی خودروها روبرو می باشند همچنان منتظر عملی شدن وعده مسئولان برائ کاهش قیمت‌ها می باشند و فعلاً برائ خرید خودرو دست نگه داشته‌اند. این در حالی است که هر سال، بعد از گذشت بازار شب عید، فروش خودرو در ماه‌های ابتدایی سال با رکود همراه بوده و امسال نیز این رکود چند برابر شده است.
در حال حاضر قیمت هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۳۳ میلیون تومان است که افت ۵۰۰ هزار تومانی را نسبت به روزهای اخیر نشان می‌دهد. همچنین قیمت پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V۸ با افت یک میلیون تومانی به ۴۲ میلیون تومان رسیده و در مقابل، مدل V۹ این خودرو نیز با افزایش قیمت یک میلیون تومانی حدود ۵۲ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.
قیمت پژو ۴۰۵ نیز در روزهای اخیر کاهش ۱.۵ میلیون تومانی را در بازار تجربه کرده و در حال حاضر ۲۴ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در روزهای اخیر، قیمت پژو پارس هم با کاهش ۲ میلیون تومانی به ۳۲ میلیون تومان در بازار رسیده است.

* قیمت بازار، زیر قیمت کارخانه
در مورد تندر ۹۰ مدل E۱ ایران خودرو هم می‌توان به کاهش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۲۸.۵ میلیون تومان در بازار اشاره کرد که ۳ میلیون تومان پایین‌تر از قیمت کارخانه است.

تندر ۹۰ مدل E۲ ایران خودرو هم با کاهش قیمت یک میلیون تومانی، این روزها ۳۱ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

در مورد رانا هم می‌توان به افت ۲.۵ میلیون تومانی قیمت این خودرو طی روزهای اخیر اشاره کرد که در حال حاضر ۲۹ میلیون تومان معامله می‌شود. افت قیمت سمند نیز در این روزها ۵۰۰ هزار تومان بوده و قیمت این خودرو به ۲۳.۵ میلیون تومان رسیده است.
در عین حال، در مورد محصولات سایپا نیز می‌توان به کاهش یک میلیون تومانی قیمت تیبا و عرضه آن به قیمت ۱۹ میلیون تومان در بازار اشاره کرد.
سایپا ۱۱۱ مدل SX نیز با کاهش قیمت ۵۰۰ هزار تومانی، این روزها ۱۶.۵ میلیون تومان معامله می‌شود. افت قیمت سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ مدل SX هم به ترتیب ۳۰۰ و ۵۰۰ هزار تومان بوده و این خودروها با قیمت ۱۶.۸ و ۱۶.۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شوند.
تندر ۹۰ مدل E۲ پارس خودرو نیز با کاهش قیمت ۲ میلیون تومانی، حدود ۳۲ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.
در عین حال، قیمت مگان با افت یک میلیون تومانی به ۷۹ میلیون تومان رسیده است.
در مورد تیانا نیز باید به کاهش یک میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن با قیمت ۱۳۷ میلیون تومان در بازار اشاره کرد.
* افت قیمت خارجی‌ها
در مورد خودروهای خارجی نیز می‌توان به کاهش ۴ میلیون تومانی قیمت اسپورتیج طی روزهای اخیر اشاره کرد که قیمت این خودرو به ۱۴۹ میلیون تومان رسیده است.
افت قیمت سراتو و مزدا ۳ نیز حدود ۲ میلیون تومان بوده و این خودروها به ترتیب ۱۰۵ و ۱۱۸ میلیون تومان معامله می‌شوند.
در مقابل، در مورد هیوندایی I۳۰ باید به افزایش ۴ میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد که در حال حاضر ۹۲ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.
طی روزهای اخیر، سوناتا هم افت قیمت ۵ میلیون تومانی را تجربه کرده به طوری که قیمت این خودرو به ۱۴۵ میلیون تومان رسیده است.

چهارشنبه ۲۱ فروردین   ۱۶:۳۰

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *