رکوردشکنی تورم ۱۵ساله در آبان / تاثیر نوسانات ارزی برهزینه‌ها

۲۵م آذر ،

چکیده: نرخ تورم در آبان ماه به ۲۶٫۱ درصد رسید که این عدد در طول ۱۵ سال اخیر سابقه نداشته است

براساس آخرین آمارها نرخ تورم در آبان به ۲۶٫۱ درصد رسید که نسبت به مهر ماه که ۲۴٫۹ درصد بود ۱٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از ابتدای سال تاکنون روند افزایش نرخ تورم ادامه داشته و تورم فروردین ماه از ۲۱٫۸ درصد آغاز و در اردیبهشت ۲۲٫۲ درصد، خرداد ۲۲٫۴ درصد، تیر ۲۲٫۹ درصد، مرداد ۲۳٫۵ درصد، شهریور ۲۴ درصد، مهر ماه ۲۴٫۹ درصد و آبان همانطور که ذکر شد ۲۶٫۱ درصد بوده است.

در واقع از ابتدای سال جاری تاکنون با احتساب نرخ تورم ۲۱٫۵ درصد اسفند سال قبل ۴٫۶ درصد افزایش داشته است که امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد ادامه این روند نباشیم. رقم فعلی تورم رقمی است که در طول ۱۵ سال قبل بی‌سابقه بوده است.

در واقع بالاترین نرخ تورم ۴۹٫۵ درصد بوده که مربوط به سال ۷۴ می‌شود و از آن به بعد نرخ تورم هیچ‌گاه از این اعداد و ارقام نرسید. در سال بعد یعنی سال ۷۵ نرخ تورم به ۲۳٫۵ درصد کاهش یافت و این نرخ در سال‌های بعد به این شرح است.

سال میانگین نرخ تورم
۸ ماه ۲۶٫۱
۹۰ ۲۱٫۵
۸۹ ۱۲٫۴
۸۸ ۱۰٫۸
۸۷ ۲۵٫۴
۸۶ ۱۸٫۴
۸۵ ۱۱٫۹
۸۴ ۱۰٫۴
۸۳ ۱۵٫۲
۸۲ ۱۵٫۶
۸۱ ۱۵٫۸
۸۰ ۱۱٫۴
۷۹ ۱۲٫۶
۷۸ ۲۰٫۱
۷۷ ۱۸٫۱
۷۶ ۱۷٫۳
۷۵ ۲۳٫۵
۷۴ ۴۹٫۵

البته افزایش نرخ تورم در سال جاری علل و عوامل مختلفی دارد. شاید اصلی‌ترین سبب افزایش نرخ تورم را باید افزایش نرخ ارز دانست. در کنار این سبب مهم رشد نقدینگی ۱۹٫۴ درصدی که البته نسبت به سال‌های ۸۹ و ۸۸ نرخ کمتری داشته بر رشد این متغیر مهم بی‌تاثیر نبوده است. 

یکی از نگرانی‌ها، رشد افزایش نرخ تورم در آبان ماه نسبت به ما‌های قبل بوده به طوری که در ۶ ماه ابتدایی سال افزایش نرخ‌ها در حد ۰٫۵ درصد یا ۰٫۶ درصد بود. تورم در اردیبهشت نسبت به فروردین ۰٫۴ درصد، خرداد ۰٫۲ درصد، تیر ۰٫۵ درصد، مرداد ۰٫۶ درصد، شهریور ۰٫۵ درصد، مهر ۰٫۹ درصد و آبان ۱٫۲ درصد بوده است. در واقع نرخ تورم در دو ماه اخیر با آهنگ بیشتری رشد کرده است. شاید رشد یکباره ارز به بیش از ۳۵۰۰ تومان در مهر ماه سبب رشد ۰٫۹ درصدی و ۱٫۲ درصدی در آبان ماه شده است.

این افزایش نرخ‌ها در حالی است که بانک مرکزی هنوز سیاست کنترلی مناسبی برای کنترل حجم پول اتخاذ نکرده است. البته این تحلیل بر پایه آمارها و اطلاعات مربوط به تیر و مرداد سال جاری است زیرا از آن تاریخ به بعد بانک مرکزی در خصوص رشد نقدینگی آماری اعلام نکرده است.

در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری رشد نقدینگی حدود ۱۰ درصد بوده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳ درصد گزارش شده بود.

باید به این نکته اذعان کرد که در شرایط تحریم و افزایش نرخ ارز، امکان اتخاذ سیاست انقباضی وجود ندارد و تا حدودی باید نقدینگی را رشد داد. همانطور که مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی سطح رشد نقدینگی هدف برای سال جاری را ۲۰ درصد عنوان کرد.

به گزارش فارس، همواره تورم چند عامل مشخص دارد. عامل اصلی نقدینگی و عامل دوم که هم‌اکنون سهم عمده‌ای در تورم دارد، فشار هزینه است. هزینه عوامل تولید که شامل دستمزد و مواد اولیه می‌شود که در حال حاضر افزایش قیمت مواد اولیه به سبب افزایش نرخ ارز افزایش یافته و این افزایش تورم‌ را در پی داشته است. البته یک ماهی است نرخ ارز تا حدودی کاهش یافته و باید منتظر ماند و اثر این کاهش قیمت‌ها را باید در نرخ تورم دید.


ارانیکو – آخرین خبرها و مقالات
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ