رکوردهای اخیر بورس ناشی از چیست؟

ابوالقاسم آقادوست / کارشناس بازار سرمایه

در بررسی عوامل تأثیرگذار بر بازار سرمایه و ثبت رشد‌های پی در پی باید به یک نکته اساسی اشاره کرد و آن این‌که بورس تهران بیش از هر چیزی درگیر جو روانی است موضوعی که برخی مواقع نادیده گرفته شده و کمتر توجهی به آن می‌شود.
بر این اساس نگاهی به بازار سرمایه در ۴ تا ۵ ماه اخیر نشان می‌دهد بورس تهران همواره با جو روانی همراه بوده و کوچکترین خبری بازار سرمایه را با وجود پتانسیل‌ها و سهم‌های ارزنده ای که در آن است تحت تأثیر قرار داده است.
این اتفاق در حالی روی داد که همواره کارشناسان و فعالان بازار سرمایه از پتانسیل بورس تهران صحبت به عمل می‌آوردند اما سهامدارانی که براساس هیجانات تصمیم‌گیری کردند و در زمان نوسانات از بورس خارج شدند امروز با مشاهده روند رو به جلوی شاخص بورس نسبت به خروج بی‌موقع از بازار سرمایه پشیمان شدند.
با این حال به دلیل پتانسیل بالایی که بورس تهران از نظر سهام حاضر در آن دارد با بی‌اعتنایی به جو روانی روند صعودی خود را آغاز کرد و این روند در یک ماه اخیر ادامه دار شد و امروز ششمین هفته رشد پیاپی شاخص بورس تحقق یافت.
در بررسی عمده‌ترین عوامل تأثیرگذار بر رشد شاخص بورس باید به افت قیمت‌های جهانی، رشد قیمت ارز، به کف رسیدن قیمت سهام شرکت‌ها اشاره کرد، عواملی که موجب شد نماگر تالار شیشه ای در یک ماه اخیر رشد بی سابقه ای را در آمار خود به ثبت برساند.
در عین حال از دیگر عواملی که باید به آن اشاره کرد می‌توان به عدم تغییر در بهای نرخ رسمی دلار از سوی رئیس کل بانک مرکزی، رشد قیمت‌های جهانی محصولات، ارزنده شدن قیمت سهام شرکت‌ها، از رونق افتادن مقطعی بازار‌های سکه و ارز، حمایت‌ها نهادهای مالی از شرکت‌های بورسی و فرابورسی و بهبود وضعیت شرکت‌های خودرویی اشاره کرد.
البته در بیان عمده‌ترین دلایل رشد شاخص بورس باید به ورود ابزار جدید معاملاتی به بازار سرمایه با نام اوراق اختیار فروش تبعی یا بیمه سهام نیز اشاره کرد. ابزاری که هدف اصلی‌اش پوشش ریسک بوده و در عین حال سهامداران را نسبت به ماندن در بازار حتی در شرایط نوسانی تشویق می‌کند.
همه این عوامل موجب شد تا از یک ماه اخیر بازار سرمایه در مسیر صعودی ثابت بماند و این به معنی بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران و سهامداران به بازار سرمایه بود.
در این شرایط بسیاری از سهامدارانی که پیش از این از بازار سرمایه خارج شده و روانه سایر بازارهای موازی از جمله طلا و ارز شده بودند دوباره حضور در بورس را نسبت به دیگر بازارها ترجیح دادند و این موضوعی است که با بررسی تعداد سهامداران حقیقی بورس قابل اثبات است.
از سوی دیگر با ادامه روند صعودی شاخص بورس، سهامداران به این نتیجه رسیدند که دیگر بازارها رشد مقطعی دارند و بعد از یک روند کاذب دوباره در مسیر نزولی قرار می‌گیرند.
با این شرایط می‌توان پیش‌بینی کرد روند صعودی شاخص بورس در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد.

پایان مطلب/


شبکه ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ