رکورد سبک‌ترین ماده جامد دنیا شکسته شد!

ممتازنیوز : تیمی از محققان دانشگاه فنی هامبورگ و دانشگاه کیل دست به ساخت ماده‌ای زده‌اند که به ادعای آنها سبک‌ترین ماده جامد جهان است.
— – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – — – —

به گزارش ایسنا، این عنوان تا پیش از این در اختیار ماده «آئروژل» با ۹۹.۹ درصد هوا و تراکم یک میلی‌گرم بر سانتیمتر مکعب و «ریزشبکه فلزی» با تراکم ۰.۹ میلی‌گرم بر سانتی‌متر مکعب قرار داشت.

اما ماده جدید محققان حاوی ۹۹.۹۹ درصد هوا با یک شبکه سه‌بعدی از نانولوله‌های متخلخل کربنی بوده که درون یکدیگر رشد کرده‌اند.

ماده «آئروگرافیت» از تراکم کمتر از ۰.۲ میلی‌گرم بر سانتی‌متر مکعب برخوردار بوده که به آن اجازه می‌دهد با یک عامل ۱۰۰۰ فشرده شده و متعاقبا به حالت اولیه خود بازگردد.

با وجود تراکم بسیار پائین این ماده، آئروگرافیت از ظاهر سیاه رنگ و مات در برابر نور برخوردار است.

دانشمندان این ماده اسفنج مانند را زمانی که در جست‌وجوی ساختارهای کربنی سه بعدی با ارتباط متقاطع بودند، کشف کردند. این ماده طبق گزارشها بسیار نیرومندتر از ماده نسبتا شکننده آئروژل بوده و می‌تواند در برابر نیروی مکانیکی تا حداقل ۳۵ بار بیشتر از تراکم خود مقاومت کند.

آئروگرافیت در یک فرایند تک گام با استفاده از الگوهای اکسید زینک ایجاد شده که به تکه‌های ماده اجازه رشد به اشکال مختلف در اندازه‌هایی به بزرگی چندین سانتیمتر مکعب را می‌دهد.

به دلیل رسانایی برق و مقاومت شیمیایی این ماده، آئروگرافیت می‌تواند بصورت بالقوه در دستگاه‌هایی مانند پیل الکتریکی مورد استفاده قرار گیرد.

تولید این ماده بصورت رسمی در مقاله‌ای در مجله Advanced Materials اعلام شده است.

طبقه بندی: اخبار مهم   |   تعداد بازدید: ۷۳ نفر   |   تاریخ انتشار: جمعه ۲۳ تیر
آخرین اخبار و جدیدترین مطالب در مورد , سبک‌ترین ماده, سبک‌ترین ماده جامد


مجله اینترنتی عکس ، دانلود اهنگ ، اس ام اس ، اخبار روز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ