رییس جمهور از جست‌وجوگر ملی رونمایی می‌کند

۳ م دیماه ،

رئیس دانشگاه یزد از رونمایی موتور جست‌وجوی بومی “پارسی جو” توسط رئیس جمهور خبر داد و گفت: این پروژه ملی قرار بود در هفته پژوهش رونمایی شود که به سبب مشغله کاری رئیس جمهور، به هفته بعد از پژوهش موکول شد…

رئیس دانشگاه یزد از رونمایی موتور جست‌وجوی بومی “پارسی جو” توسط رئیس جمهور خبر داد و گفت: این پروژه ملی قرار بود در هفته پژوهش رونمایی شود که به سبب مشغله کاری رئیس جمهور، به هفته بعد از پژوهش موکول شد.

به گزارش خبرنو به نقل از ایتنا دکتر سید محمد میر محمدی میبدی افزود: پروژه موتور جست‌وجوی بومی “پارسی جو” توسط دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه یزد و یکی دیگر از دانشگاه‌های کشور انجام شده و درواقع می توان به جای موتور جست‌وجوگر گوگل از آن استفاده کرد.

وی بابیان اینکه حامی این پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است دربارهٔ دلایل تولید و ایجاد موتور جست‌وجوی ملی در کشور تصریح کرد: دسترسی همیشگی به اطلاعات از جمله دلایل تعریف این پروژه بوده است؛ برای مثال کشور روسیه برای خود یک موتور جست‌وجوگر دارد که در صورت وقوع هرگونه اتفاق به منابع اطلاعاتی دسترسی دارد.

رئیس دانشگاه یزد افزود: با راه‌اندازی موتور جست‌وجوی بومی پارسی‌جو، کشور ما هم در صورت بروز هر نوع اتفاق مانند تحریمی که گوگل انجام داده بود می تواند با استفاده از موتور جست‌وجوی بومی پارسی جو به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشد.

وی با بیان اینکه اکنون زیرساخت‌های این طرح به اتمام رسیده است ادامه داد: این موتور جست‌وجو در حال حاضر بیش از ۱۲۰ میلیون سند اطلاعاتی روی وب را پوشش می دهد و به تدریج نیز این تعداد فایل‌های اطلاعاتی را افزایش خواهد داد؛ اما برای افزایش مقدار این سندهای فارسی نیازمند سرورهای قوی هستیم که امیدواریم با حمایت‌هایی که از این پروژه می‌شود تعداد سرورهای مدنظر افزایش یابد تا این موتور جست‌وجوگر در حد گوگل کار کند.

این در حالی است که دبیر شواری عالی فضای مجازی به تازگی تصریح کرده که: «به شخصه به راه‌اندازی ایمیل‌ یا جست‌وجوگر ملی اعتقادی ندارم شما اگر در دنیا یک نمونه ایمیل یا جست‌وجوگر ملی پیدا کردید به ما بگویید تا ما دومین آنها باشیم.»

اخوان بهابادی افزوده است: «اشکال ندارد اگر به طور مثال در زمینه جست‌وجوگر شرکت خارجی بیاید و داخل کشور بگوید با ضوابط شما می‌توانیم بیاییم و سرویس ارائه کنیم.»

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *