رییس جمهور ایران و هیات همراه پکن را ترک کردند

به گزارش ایرنا ، رییس جمهور ایران که سه شنبه در راس یک هیات بلندپایه به چین سفر کرده بود، در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنان مهمی بیان کرد.

وی در این سخنرانی بر ایجاد یک نظم جدید بین المللی تاکید کرد و افزود : پیشرفت سازمان همکاری شانگهای و دیگر کشورهای آسیایی ، غرب را به وحشت انداخته است.

وی پیشنهادهای مهمی در عرصه های سیاسی ، فرهنگی ، علمی و مالی طرح کرد و خواستار تقویت همکاری های سازمان همکاری شانگهای در قلمروهای مختلف شد.

رییس جمهور کشورمان در جریان سفر رسمی چهار روزه به چین همچنین در دانشگاه پکن یکی از هفت دانشگاه مهم جهان و در حضور محققان ، استادان و شماری زیادی از دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی ایران را کشوری صلح دوست خواند و گفت که جهان دیگر به حاکمان دیکتاتور نیاز ندارد بلکه در انتظار حاکمان صالح و بشردوست است.

رییس جمهوری کشورمان همچنین در جمع ایرانیان مقیم چین حضور یافت و صمیمانه با آنان گفت و گو کرد.

دیدار با رییسان جمهوری چین ، روسیه ، افغانستان ، پاکستان و قرقیزستان از مهمترین بخش های سفر رییس جمهور و هیات همراه بود .

در این دیدارهای دوجانبه بر گسترش همکاری های دوجانبه ، چند جانبه و منطقه ای و بین المللی تاکید شد.

وی در ملاقات با رییس جمهوری خلق چین ضمن تقدیر از پیشرفت های این کشور گفت که ایران مایل است روابط دوستانه و نزدیکتری با چین داشته و همکاری هایش با این کشور را در بخش هالی فنی ، علمی ، اقتصاد ، فرهنگی و سیاسی گسترش دهد.

‘ هو جین تائو ‘ رییس جمهوری خلق چین نیز در این دیدار گفت که پیشرفت های اخیر در روابط چین و ایران مدیون تلاش های دولت ‘ احمدی نژاد ‘ است و شخصا از وی و دولت و ملت ایران برای مساعدت به گسترش روابط دو کشور تقدیر کرد.

رسانه ای گروهی چین سفر هیات ایران به ریاست رییس جمهوری کشورمان به چین را بسیار با اهمیت توصیف کرده و خواستار آن شدند که چین بیش از گذشته به توسعه روابط دو کشور بیندیشد .

رسانه های گروهی تاکید کردند که ایران یک کشور دوست و دارای روابط حسنه با ملت چین است.

سازمان همکاری شانگهای نیز در پایان اجلاس سران با صدور بیانیه ای تاکید کرد که حق هسته ای ایران باید مورد احترام قرار گیرد .

در این بیانیه تاکید شده است گفت و گوهای پایدار با ایران باید ادامه یابد.

بر اساس این بیانیه مساله هسته ای ایران از طریق تحریم و زور و اعمال فشارهای یک جانبه و چند جانبه قابل حل و فصل نیست.

در این بیانیه اعضای سازمان بر گسترش همکاری ها با ایران تاکید کردند.

در این اجلاس افغانستان به عنوان ناظر جدید و ترکیه به عنوان شریک گفت و گوها انتخاب شدند.

سازمان همکاری شانگهای سال ۲۰۰۱ تاسیس شد .

روسیه ، چین ، ازبکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان و تاجیکستان اعضای رسمی و ایران ، هند ، چین ، پاکستان و افغانستان ناظران این سازمان هستند .

آساق ** ۲۷۵ ** ۲۱۰۰

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۷۲۲۳۷


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ