رییس سازمان محیط زیست: گرد و خاک کشنده نیست!

به گزارش خبرآنلاین، این درحالی است که در هنگام تشدید حضور گرد و غبار در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ، حرف از تعطیلی و خانه ماندن سالمندان، کودکان و افراد در معرض خطر، به میان می آید تا سلامت انها به خطر نیفتد.

با این حال، محمدجواد محمدی زاده، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز، درباره حضور ریزگردها در ایران گفت: “ریزگردها کشنده نیستند بلکه تنها برای افرادی که مشکل قلبی دارند و یا زنان باردار می‌تواند موجب نگرانی شود.”

نکته اینکه امروز اعلام شد بیماران قلبی که در مناطق دارای آلودگی هوای زیاد زندگی می‌کنند نسبت به بیماران قلبی ساکن در مناطق عاری از آلودگی هوا، ۴۰ درصد بیشتر با خطر احتمال حملات قلبی روبه‌رو هستند.

به عقیده او ایران تنها در یک مولفه از هوا مشکل دارد: “در حال حاضر وجود گرد و غبار از مشکلات اصلی است. البته ۹۰ درصد این گردو و غبارها از کشورهای همسایه به خصوص عراق، اردن، عربستان و سوریه است. ما توافقاتی در این زمینه با کشور عراق داشتیم اما آنها به دلیل مشکلاتی نظیر نبود امنیت از بین بردن این گرد و غبارها اولویت‌شان نیست و ما در زمینه توافقاتی که با هم داشتیم توفیق زیادی نداشتیم.”

 

رییس سازمان محیط زیست همچنین از بهبود هوای تهران خبر داد: “طرح جامع کاهش آلایندگی هوا از مهمترین تصمیم‌های دولت است. همچنین ما در زمینه هوای تهران توفیقات خوبی داشتیم به طوری که در سال جاری از نظر گازهای مخرب وضعیت نگران کننده‌ای نداشتیم علت آن هم بهبود کیفیت وضعیت خودروها و الزام به مصرف سوخت یورو ۴ و یورو ۵ است.”

محمدی زاده درحالی به استفاده از بنزین یورو ۴ و یورو ۵ اشاره کرده است که چند روز پیش مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد استفاده از بنزین یورو ۴ و ۵ تنها در هفته هوای پاک و به صورت نمادین انجام شده است و پس از آن این بنزین در هیچ جایگاه سوختی توزیع نشده.

 

رییس سازمان محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش بیان اینکه مهمترین وظیفه ما فرهنگسازی است، گفت: فرهنگسازی به این معناست که مردم و دولت در حفاظت محیط و توسعه فضای سبز و دفع مناسب زباله‌ها با هم همکاری داشته باشند. سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف در حوزه فرهنگ مجموعه توافق‌هایی را انجام داده که مباحث مربوط به حفاظت از محیط زیست در دروس رسمی دانشگاهی و دبیرستان ها و دبستان‌ها وارد شود.

محمدی زاده گفت: همچنین با صدا و سیما توافق کرده‌ایم اطلاع رسانی در قالب فیلم، سریال و انیمیشن و مسابقات به سازمان برسد. البته توفیق این مباحث در گرو همکاری صمیمانه آحاد مردم است.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به توجه فراوان رهبر معظم انقلاب به محیط زیست گفت: رهبر معظم انقلاب در چشم انداز ۲۰ ساله و دستوراتی که به مجمع فرمودند و حتی در موقعیت های مختلف همواره در اهمیت محیط زیست و فرهنگسازی و اهتمام به آن دستوراتی را فرموده‌اند.

او گفت: دولت برنامه ریزی کرده است که تا دو سال آینده هیچ واحد آلاینده صنعتی در کشور وجود نداشته باشد: تحقق این موضوع در حد معجزه است اما دولت اراده جدی دارد.

محمدی زاده همچنین به تلاش برای تقویت قطار شهری اشاره کرد و گفت:‌ امسال در اصفهان، تبریز و اهواز قطار شهری راه اندازی خواهد شد. همچنین در شهر تهران و دیگر شهرها نوسازی حمل و نقل عمومی در دستور کار است.

وی همچنین به دیگر برنامه های این سازمان اشاره کرد و گفت: تا پایان امسال ۱۰۰ درصد زباله‌های بیمارستانی با همکاری وزارت بهداشت امحاء می‌شود. همچنین برای زباله‌های خانگی برنامه ۵ ساله داریم که امسال سال دوم اجرای آن است و براساس آن بخش زیادی از زباله ها با همکاری زباله‌سوزها برای تولید برق استفاده خواهد شد.

۴۷۴۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *