زائری: مرحوم گلابدره ای آزاد مردانه زیست

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، ‘حجت الاسلام محمدرضا زائری’ عصر پنجشنبه در مراسم ختم زنده یاد ‘ محمود گلابدره ای ‘ نویسنده معاصر به جمعیت اندک حاضر در مراسم اشاره کرد و گفت : امروز از حضور در این مجلس نه می توان استفاده ای برد و نه شغلی گرفت و نه وامی، به این دلیل است که جمعیت اندکی در این مراسم حاضر شده اند.

وی با بیان اینکه مسیر زندگی مرحوم گلابدره ای در ماه مبارک رمضان دارای نقطه عطف بوده است ، افزود : زندگی حقیقی آن مرحوم از ماه رمضان آغاز شد، او در مقدمه کتاب ‘لحظه های انقلاب’ گفته بود در ماه رمضان بود که دل به دریا زد و به قیام مردم کشورش در سال ۵۷ پرداخت و جالب تر آنکه در همین ماه رمضان بود که چشم او به زندگی ابدی باز شد.

زائری خاطر نشان کرد : هر کس می تواند از مرحوم گلابدره ای تفسیری داشته باشد اما کسی نمی تواند او را نادیده بگیرد، او همان نویسنده ای است که زندگی در غار و کنار خیابان را برای آزادمردانه زیستن انتخاب کرد. این کار هر کسی نیست و تنها از عهده کسانی چون وی بر می آید، او در زندگی خود آزادمردانه زیست البته آزادگی چیزی نیست که در چارچوب کسی بگنجد.

* خلیلی : گلابدره ای شخصیتی پاک داشت

در این مراسم ‘اکبر خلیلی ‘ نویسنده معاصر با بیان اینکه مرحوم گلابدره ای شخصیتی پاک و اعتقادی عمیق به اسلام داشت ، افزود : همه نویسندگان شاید در یک موضوع مشترک باشند، نویسنده تا حدامکان سعی می‌کند از شخصیت ذاتی خود در داستان و رمان سخنی به میان نیاورد و اجازه ندهد که خواننده بفهمد دارای چه نوع شخصیتی است.

وی به خاطره کوتاهی از دوستی خود با مرحوم گلابدره ای اشاره کرد و افزود : درباره محمود رمانی به نام ‘معجزه دانه‌های انجیر’ نوشته‌ام که ناتمام است .

این نویسنده با قرائت بخشهایی از این داستان گفت:‌ قصدم از خوانش این اثر این بود که گلابدره ای را آنگونه که بود بشناسانم ، او ارادت خود را نسبت به امام و انقلاب نشان داد.

مراسم ختم زنده‌یاد سیدمحمد گلابدره‌ای نویسنده پیشکسوت ادبیات داستانی عصر امروز با حضور محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری ، مدیران بنیاد ادبیات داستانی ، اهالی فرهنگ و جمعی از نویسندگان در مسجد الجواد تهران برگزار شد.

سیدمحمود قادری گلابدره‌ای در سال ۱۳۱۸ در شمیران دیده به جهان گشود.

از این نویسنده بیش از ۳۰ کتاب منتشر شده که از آن جمله می توان از ‘سگ کوره‌پز’ ،’پر کاه’ و ‘بادیه’ و ‘دال ‘نام برد.

داریوش مهرجویی – کارگردان – از رمان ‘دال’ وی فیلمنامه‌ای به نام ‘صحرای سرد’ نوشت که به زبان‌های مختلف ترجمه شده است .

پرستوها، چلچه ها، منیر، حکومت نظامی، سنگ به مثقال، زن نویسنده و هاویه هوو، آقا جلال و سفر به حجله‌گاه عشق از دیگر آثار محمود گلابدره‌ای است.

وی که پیشتر بر اثر بیماری در بیمارستان الغدیر تهران بستری شده بود، یکشنبه شب دار فانی را وداع گفت.

فراهنگ **۱۶۳۰**۱۵۵۳

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۶۹۲۱۶


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ