زلنسکی: روسیه بعد از اوکراین بدنبال تصرف کشورهای دیگر است

رئیس‌جمهوری اوکراین در واکنش به اظهارات یک ژنرال روس که گفته بود خواستار کنترل کامل بر جنوب اوکراین است، گفت که حمله روسیه به کشورش “تنها اول راه است و مسکو قصد دارد تا دیگر کشورها را هم تصرف کند.”

زلنسکی: روسیه بعد از اوکراین بدنبال تصرف کشورهای دیگر است

به گزارش ممتاز نیوز، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنانی گفت: تمام کشورهایی که مثل ما به پیروزی زندگی بر مرگ باور دارند، باید در کنار ما مبارزه کنند. آنها باید به ما کمک کنند چون ما در خط مقدم هستیم. و بعد چه کسی خواهد بود؟

اظهارات زلنسکی واکنشی به سخنان رستم مینکایف است. این ژنرال ارشد ارتش روسیه در سخنانی که خبرگزاری‌های دولتی روسیه منتشر کردند، گفت که هدف این کشور از حمله به اوکراین تصرف کامل جنوب و باز کردن مسیری زمینی به منطقه جدایی‌طلب ترنسنیستریا در مولداوی است. ژنرال رستم مینکایف تاکید کرد که “روسیه به دنبال کنترل کامل جنوب در کنار شرق و منطقه دونباس اوکراین است.”

وزارت دفاع اوکراین در پیامی توییتری گفت که اظهارات مینکایف نشان می‌دهد که “روسیه دیگر نیاتش را پنهان نمی‌کند.” در بیانیه این وزارتخانه آمده است: مسکو اکنون اذعان دارد که هدف “فاز دوم” این جنگ پیروزی بر نازی‌های افسانه‌ای نیست، بلکه اشغال شرق و جنوب اوکراین است. امپریالیسم، همانطور که هست.

به دنبال اظهارات این ژنرال روس، وزارت امور خارجه مولداوی، سفیر مسکو را برای ابراز “نگرانی عمیق” خود درباره سخنان این نظامی عالی‌رتبه که گفته بود جمعیت روس‌زبان این کشور در معرض سرکوب قرار دارند، احضار کرد. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن قاطعانه از حاکمیت مولداوی حمایت می‌کند.

در همین حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین از اظهارنظر درباره اینکه آیا روسیه اهداف عملیاتی خودش را گسترش داده است یا خیر و اینکه مسکو آینده سیاسی جنوب اوکراین را چطور می‌بیند، امتناع کرد.

در شرایطی که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن با دنیز شمیهال، نخست‌وزیر اوکراین ملاقات کرد، زلنسکی گفت که متحدان در نهایت در حال ارسال تسلیحاتی هستند که کی‌یف خواسته بود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ