زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها/ دلیل افزایش قیمت نان

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با اعلام اینکه زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در قانون بودجه امسال قید نشده است، بنابراین دولت هر زمان آمادگی لازم را داشته باشد، اجرای مرحله دوم را آغاز خواهد کرد، دلیل افزایش قیمت نان را افزایش نرخ تضمینی گندم اعلام کرد.

محمدرضا فرزین امروز در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه قابل برداشت شدن ۲۸ هزار تومان یارانه نقدی ارتباطی به آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها ندارد، دلیل افزایش قیمت نان را افزایش قیمت تضمینی گندم عنوان کرد.
دبیرستاد هدفمند کردن یارانه ها افزود: شرکت بازرگانی دولتی که گندم را از کشاورزان خریداری می کند و به کارخانه های آردسازی می فروشد، ‌برای حمایت از تولید گندم امسال قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش داد.
وی تصریح کرد: چنانچه قیمت تضمینی گندم افزایش نمی یافت، بر روی تولید گندم تاثیر منفی می گذاشت، از سوی دیگر قیمت جو افزایش پیدا کرده بود و در برخی موارد مصرف جو ‌از گندم استفاده می شد.
فرزین ادامه داد: دولت دو راه بیشتر نداشت یا اینکه باید به شرکت بازرگانی دولتی یارانه پرداخت می کرد تا بتواند گندم را از کشاورزان گران خریداری کند و در عین حال ارزان بفروشدو یا اینکه افزایش قیمت گندم را به قیمت نان منتقل کند و بابت افزایش قیمت نان به مردم یارانه بپردازد.
وی با اعلام اینکه با توافق مجلس،‌ دولت راه حل دوم را انتخاب کرد و همزمان با گران شدن نان، ‌یارانه نان را مستقیم به مردم پرداخت کرد، در مورد افرادی که ۲۸ هزار تومان به حساب آنها واریز نشده است، اظهارداشت: فرآیندی درمورد افراد حذف شده در سازمان هدفمندی در حال پیگیری است.
دبیرستاد هدفمندی یارانه ها گفت: در این فرآیند پس از رسیدگی به تقاضاهای عدم انصراف، افراد نهایی مشخص خواهند شد.
فرزین در بخش دیگری از سخنان خود در مورد زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: زمان اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در قانون بودجه امسال قید نشده است، بنابراین دولت هر زمان آمادگی لازم را داشته باشد، اجرای این فاز را آغاز خواهد کرد.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با اشاره به اینکه دولت در زمان بررسی بودجه در مجلس، برنامه مشخصی را در مورد هدفمندکردن یارانه ها به مجلس ارائه کرد، افزود: اما این برنامه در مجلس تغییر کرد و مصوبه مجلس درباره هدفمندی یارانه با آنچه که دولت پیشنهاد کرده بود تفاوت زیادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در ابتدا باید کارهای کارشناسی بر روی مصوبه مجلس انجام دهد و خود را برای اجرای مصوبه مذکور آماده نماید و این موضوع نیازمند زمان است.

۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *