زمینه‌های تک نرخی‌شدن ارز فراهم نیست

۱۷اردیبهشت،

یک کارشناس اقتصادی گفت: تک‌ نرخی‌شدن ارز شرایط ، شاخص‌ها و زمینه‌های خاص خود را می‌طلبد اما این شرایط در کشور ما هنوز فراهم نیست.

به گزارش Consbank، عباسعلی نورا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: همه کارشناسان تک‌نرخی شدن ارز را تایید می‌کنند اما برای آنکه به تک نرخی‌شدن برسیم لازم است شاخص‌هایی هم‌چون تورم، اشتغال، روابط بین‌الملل، متناسب‌شدن عرضه و تقاضا و امنیت سرمایه‌گذاری را در نظر بگیریم.

وی با بیان این‌که در کشور ما این شاخص‌ها در حال تغییر است بنابراین تک نرخی شدن ارز پاسخ‌گو نخواهد بود، گفت: در شرایط فعلی کشور نرخ بیکاری و هم‌چنین تورم هم‌چنان در حال تغییر است بنابراین نمی‌توانیم در این شرایط انتظار داشته باشیم تک نرخی‌شدن ارز عملیاتی شود.

نورا افزود: از سوی دیگر برای اجرایی‌شدن تک نرخی‌شدن ارز شرایط پایدار سیاسی لازم است البته ما در کشورمان این شرایط پایدار را داریم اما خارج از مرزها اختلاف دیدگاه بسیاری با جهان خارج داریم و به همین سبب سبب شده گفتمان درستی با دنیای خارج نداشته باشیم.

وی با تاکید بر این‌که برای رسیدن به تعادل نیاز به WTO است، افزود: وقتی یک کالا در داخل قیمت‌اش با خارج از کشور متفاوت است و به عنوان مثال در داخل سه برابر خارج از کشور و یا برعکس می‌شود این امر سبب قاچاق کالا خواهد شد و شرایط را نامتعادل می‌کند.

وی یکی‌دیگر از مهم‌ترین شاخص‌های تک نرخی‌شدن ارز را امنیت اقتصادی و سرمایه‌ عنوان کرد و گفت: امنیت اقتصادی به معنای آن است که سرمایه‌گذار با خاطری آسوده در زمینه‌ای هزینه کند و مطمئن باشد که بازدهی سرمایه دارد اما در حال حاضر چنین امری کمتر در کشور ما اتفاق می‌افتد.

نورا در پایان گفت: براساس شاخص‌های مطرح شده می‌توان به این نتیجه رسید که هنوز شرایط کشور ما برای تک نرخی شدن نرخ ارز فراهم نیست و ابتدا باید زمینه‌های آن را فراهم کرد.


بانک اطلاعاتی ساختمان | Consbank.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.