زمینی که هرگز نمی خوابد! تصاویر ماهواره‌یی خیره کننده از درخشش نور در مناطق مختلف زمین

۱۷م آذر ،

ماهواره Suomi NPP‌ ناسا مجهز به حسگرهای بسیار دقیقی برای رصد مناطق مختلف زمین در هنگام شب است.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ماهواره مشترک ناسا و سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA)‌ که در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی به فضا پرتاب شد مجهز به حسگرهایی بسیار دقیق برای رصد سیاره زمین در هنگام شب است.

در تازهترین تصاویر ارسالی ماهواره Suomi NPP‌ نمای زیبایی از مناطق مختلف زمین از جمله رود نیل و ساحل غربی آمریکا در میان نور شبانگاهی شهرها به تصویر کشیده شده است.

«استیو میلر» از محققان دانشگاه ایالتی کلورادو تأکید می کند: برخلاف انسان، زمین هیچگاه نمی خوابد و این پویایی را می توان در تصاویر شب زمین از فضا بوضوح دید.

ماهواره Suomi NPP‌ با کمک سیستم روز- شب به صورت مستمر در حال تهیه تصویر از مناطق مختلف زمین است و بر خلاف دوربین که از یک نما و با یک حالت نوری عکسبرداری می کند، این ماهواره با اسکن چندین باره یک صحنه، تصویری با وضوح چند میلیون پیکسل ارائه می کند.

ابزار روز – شب VIIRS‌ این ماهواره به محققان کمک می کند تا تصاویر بهتری در هنگام شب در اختیار داشته باشند؛ درصورتی که شدت نور در بخشی از تصویر بسیار باشد، حالت کم نور مانع از درخشش بیش از حد می گردد و اگر یک پیکسل تاریک باشد، سیگنال تقویت نور فعال می گردد.

«جیمز گلسون» از محققان پروژه ماهواره Suomi NPP‌ در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا خاطر نشان می کند: این ابزار امکان تهیه تصاویر در هنگام شب های مهتابی یا فاقد نور ماه را فراهم می کند و جزئیات دقیقی از جو زمین، مناطق خشکی، دریایی و اقیانوس را به تصویر می کشد.

درخشش نور در ساحل غربی آمریکا از فضا

نمای دیدنی مناطق مختلف کره زمین در هنگام شب

نمای رود نیل (چپ) و شفق قطبی کانادا (راست) در هنگام شب

توفان سندی در ساحل غربی آمریکا در ترکیب با نورهای شبانگاهی


sadkhabar.ir
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ