زنان باردار حتماً قرص آهن مصرف کنند


ممتاز نیوز: محققان در تازهترین تحقیقات دریافتند که مصرف روزانه آهن برای زنان باردار در کاهش کم وزنی نوزادان و همچنین کم‌خونی بسیار موثر است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از بی‌بی‌سی،‌ یک مطالعه تازه نشان داده است که مصرف روزانه آهن طی بارداری می‌تواند خطر داشتن نوزاد کوچک و همچنین کم خونی را کاهش دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد مصرف روزانه مکمل‌های آهن حتی یک دوز کوچک در دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به کم خونی را تا ۱۲ درصد و وزن کم نوزاد را تا ۳ درصد کاهش دهد.

تجزیه و تحلیل ۲ میلیون زنی که هر روز از ۱۰ میلی گرم تا حداکثر ۶۶ میلی‌گرم آهن اضافی هر روز مصرف کرده بودند،‌ کاهش خطرات کم خونی و تولد نوزادان کم وزن را نشان داد.

کمبود آهن شایع‌ترین سبب کم‌خونی در دوران بارداری، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط است.

در حالی که در بعضی کشورها مانند انگلستان مکمل‌های آهن به طور معمول به زنان باردار پیشنهاد نشده است، سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر ۶۰ میلی گرم آهن را در روز به زنان باردار پیشنهاد می‌کند.

دکتر «بتول حیدر» نویسنده این تحقیقات از بخش اپیدمیولوژی و تغذیه در مدرسه بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد گفت: حتی کشورهای با درآمد بالا می‌توانند این چنین پژوهشی را اتخاذ کنند.

وی گفت: اخیراً تخمین زده شده است که شیوع کم خونی ناشی از فقر آهن در دوران بارداری در اروپا به ۱۶٫۲ درصد در سال ۲۰۱۱ رسیده است.

کارشناسان برای آن دسته از زنانی که فقر آهن را تحمل می‌کنند، پیشنهاد می‌کنند که به منظور کاهش عوارض جانبی از مکمل‌ها با دوز کمتر استفاده کنند.

گوشت بدون چربی، سبزیجات برگ سبز، میوه های خشک، آجیل و بسیاری از غلات صبحانه منابع خوبی از آهن محسوب می‌شوند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *