زنان خانه‌ دار متهم تازه آلودگی‌ هوا!

۳۰م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

یک کارشناس محیط زیست با اشاره نقش و سهم زنان‌خانه دار در آلودگی‌ هوا گفت: زنان خانه‌دار با استفاده غیراصولی از وسایل پخت و پز و مواد شوینده در افزایش آلودگی هوا سهم دارند.

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس محیط زیست با اشاره نقش و سهم زنان‌خانه دار در آلودگی‌ هوا گفت: زنان خانه‌دار با استفاده غیراصولی از وسایل پخت و پز و مواد شوینده در افزایش آلودگی هوا سهم دارند.

“فرامرز مجیدی” تصریح کرد: از نشانه‌های بارز احتراق ناقص شعله نارنجی و زرد در وسایل گازسوز است که به دلایل مختلف مانند ناخالصی در گاز شهری و انباشته شدن مواد ناشی از پخت و پزهای قبلی و برخورد شعله به این مواد می‌تواند انجام گیرد.

وی با اشاره هودهای تعبیه شده در منازل، افزود: متاسفانه در بسیاری از منازل یا هود وجود ندارد و یا در صورت وجود کارایی ندارد که از مشخصه‌های هود استاندارد این است که قدرت مکش آن بالا باشد تا بتواند ذرات چربی و مواد زیان‌آور را از محیط آشپزخانه خارج و به محیط خارج انتقال دهد و قدرت فن آنها نیز باید بالا باشد و همچنین فیلترهای هود نیز باید کارآیی لازم را داشته باشد.

مجیدی در ادامه ابراز کرد: فیلترهای موجود در هودهای خانگی باید استاندارد باشد تا هوای تمیز از خانه به خارج منتقل شود تا هوای خارج کمتر آلوده شود در نتیجه تعبیه‌ی هودهای کارا در آشپزخانه بسیار ضروری است که متأسفانه اغلب به این امر مهم توجه نمی‌شود.

مدرس دانشکده پیراپزشکی در ادامه گفت: هنگام استفاده از مواد شوینده علاوه بر متصاعد شدن گاز، این مواد فضای اطراف را نیز تحت تاثیر بوی نامطبوع خود قرار می‌‎دهند که این امر سبب آلودگی فضای اطراف می‌شود.

وی با اشاره به راه‌های مقابله با آلودگی هوا از طریق مواد شوینده، عنوان کرد: برای جلوگیری از آلوده شدن هوا هنگام استفاده از این مواد باید از فن‌ استفاده شود و یا در و پنجره مکان مورد نظر باز گذاشته شود تا جریان هوا غلظت این مواد را پایین آورد تا برای مصرف کننده مضر نباشد.

این کارشناس در ادامه خاطرنشان کرد: مواد شوینده معمولاً ترکیبات شیمیایی دارند که گاهی با ورود این مواد به پوست می‎تواند مضر باشد و این امر در مواد شوینده غیراستاندارد که ترکیبات شیمیایی مضر دارند بیشتر جلوه‌گر است اثرات این مواد غیراستاندارد از طریق جذب به پوست صورت می‎گیرد که می‎تواند عامل زیان‌آوری باشد.


مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *