زود خوابیدن مانع از اختلال خواب در ماه رمضان می‌شود

آذر ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : یک روانپزشک گفت: اگر اشخاص در ماه مبارک رمضان در ساعات درستی بخوابند یعنی ساعت ۱۱-۱۰:۳۰ شب و حدود ساعت ۳:۳۰ برای سحری بیدار شوند در این حالت مشکل بسیاری پیدا نمی‌کنند چرا که یک دوره چند ساعته خواب شبانه را طی کرده‌اند.

هادی معتمدی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: خواب یک واحد متصل به هم نیست چرا که هر دوره خواب شبانه از ۵ قسمت ۱۰۰ تا ۱۱۰ دقیقه‌ای تشکیل شده است که بسته به اشخاص مختلف، متفاوت است.

این روانپزشک افزود: اشخاص مختلف ساعت‌های خواب متفاوتی دارند به طور مثالً ۶، ۷ یا ۸ ساعت که با توجه به تعداد دوره‌های خواب ، زمان طول کشیدن خواب نیز متفاوت است.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: چون نفس خواب، واحد متصل به هم نیست اگر اشخاص در ماه مبارک رمضان در ساعات درستی بخوابند یعنی ساعت ۱۰:۳۰- ۱۱ شب به بستر روند و حدود ساعت ۳:۳۰ – در تهران – برای سحری بیدار شوند در این حالت مشکل بسیاری پیدا نمی‌کنند چرا که یک دوره چند ساعته خواب شبانه را طی کرده‌اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اشخاص می‌توانند بعد از سحری یک مدتی استراحت کنند به شرط آنکه بعد از خوردن سحری بلافاصله نخوابند.

معتمدی بیان داشت: خوابیدن با شکم پر می‌تواند سبب اختلال در وضعیت خواب شود و سردرد، کسالت روزانه یا حالت تهوع در فرد ایجاد کند.

این روانپزشک به اشخاص پیشنهاد کرد: در وعده سحری از مواد قندی، مایعات و میوه‌های آبدار استفاده کنند و سعی کنند غذای سحری چرب نباشد که به کیفیت خواب لطمه بزند.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: با رعایت این موارد، اشخاص باید حداقل نیم ساعت تا سه ربع بعد از خوردن سحری صبر کنند و بعد به رختخواب بروند چرا که این گونه می توانند یک دوره خواب ۱۰۰ دقیقه‌ای را تا صبح طی کنند به شرط آنکه سه دوره خواب شبانه قبل از سحری را گذرانده باشند.

وی ادامه داد: اگر تمام این موارد رعایت شود فرد در روز دچار خواب آلودگی نشده و عوارض ناشی از بی‌خوابی را نیز نخواهد داشت.

معتمدی متذکر شد: ماه رمضان ماه تغییر عادت‌هاست و همانگونه که خورد و خوراک دچار تغییر می‌شود مسلم است که خواب اشخاص نیز تغییر می‌کند.

این استاد دانشگاه به اشخاص پیشنهاد کرد: خواب بعدازظهرشان بسیار طولانی نباشد چرا که در فرد سردرد ایجاد می‌کند.

وی افزود: اگر خواب کوتاه مدت باشد و بهداشت خواب رعایت شود فرد دچار مشکل نخواهد شد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ